سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یا راست روده

سرطان روده بزرگ یا تومور روده بزرگ که از جمله سرطان های شایع می‌باشد هنگامی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در داخل بافت روده شروع به رشد و تکثیر می‌کنند

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یا راست روده

نوشته admin

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یا راست روده :

سرطان روده بزرگ یا تومور روده بزرگ که از جمله سرطان های شایع می‌باشد هنگامی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در داخل بافت روده شروع به رشد و تکثیر می‌کنند اغلب در ابتدا ‌بصورت چند پولیپ خوش‌خیم آغاز می‌شوند.

کولون یا روده بزرگ یا راست روده بخشی از دستگاه گوارشی از انتهای روده باریک شروع میشود و به مقعد ختم می‌شود حدود یک و نیم متر طول و قطری بیشتر از روده باریک دارد .
وظیفه اصلی روده بزرگ با توجه به عملکرد که در اصل هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن و جذب آب و املاح مواد هضم نشده وارده از روده باریک است.روده بزرگ فاقد چین و پرز میباشد .

دو نوع رایج‌ پولیپ عبارتند از :

پولیپ‌های آدنوماتو و پولیپ‌های هیپرپلاستیک که بعلت بروز خطا در رشد و بازسازی روده بزرگ ایجاد می‌شوند.
اکثر پولیپ‌ها خوش‌خیم خواهند ماند، اما برخی از آنها قابلیت سرطانی شدن دارند در مراحل اولیه که هیچگونه علامتی ندارند تنها با کولونوسکوپی قابل تشخیص است و باید این پولیپ ها زود از بدن خارج شوند تا از سرطانی شدن آنها جلوگیری ‌شود درمان در مراحل اولیه آسان تر میباشد.

با پیشرفت بیماری، ممکن است بیماران در مدفوع خون مشاهده کنند و دچار درد در ناحیه شکم و تهوع و استفراغ شوند و عادت اجابت مزاج تغییر میکند و فرد به یبوست یا اسهال مبتلا میشود دفع بیش از اندازه گاز و نفخ و سفتی زیر شکم نیز دیده میشود .
کاهش وزن غیرقابل توجیه در فرد دیده میشود و توان بدنی کاهش محسوس می یابد و خستگی و رخوت زیادی احساس میشود. با ظاهر شدن این علائم معمولاً تومور‌ها روده بزرگ شده و درمان آنها مشکل‌تر شده است و امکان سرایت آن به دیگر بافتهای دستگاه گوارش بیشتر شده است.

توجه :

سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان محسوب می گردد
سرطان روده بزرگ در هر سنی میتواند رخ دهد ، اما میزان فراوانی آن در سنین بالای ۴۰ سال بیشتر است با افزایش هر ۱۰ سال سن ، خطر بروز دو برابر می گردد و ابتلا در مردان بیشتر از زنان دیده میشود.
اگر یکی از اقوام درجه یک همچون پدر، مادر، خواهر یا برادر مبتلا به این نوع سرطان شده اند فرد هم در معرض خطر قرار دارد.
اگر فرد در مرحله از زندگی مبتلا به سرطان روده شده و بهبود یافته باشد باز امکان عود مجدد بیماری وجود دارد .
مصرف دخانیات و بخصوص قلیان و نیز مشروبات الکلی در بروز بیشتر این بیماری تاثیر گذار است.
رژیم های غذایی پرچرب و مصرف زیاد گوشت قرمز و چاقی و کم تحرکی و عدم ورزش منظم روزانه و استفاده روز افزون از فست فودها و سوسیس و کالباس در بروز بیشتر سرطان روده بزرگ تاثیر گذار است و سن ابتلا به این بیماری را بسیار کاهش میدهد .

بهتر است سبزیجات و میو جات روزانه بیشتر مصرف گردد و از رژیم غذایی با فیبر بالا و چربی کم استفاده شود و ورزش در برنامه روزانه گنجانده شود و از مصرف فست فود و سوسیس و کالباس جدا” خودداری شود.

درمان سرطان روده بزرگ :

درمان سرطان روده بزرگ نیازمند جراحی و خارج کردن قسمت مبتلا می باشد. پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز بعد جراحی معمولا” در مراحل پیشرفته بیماری لازم است .
شیمی درمانی پس از انجام جراحی سبب عوارض مربوط به شیمی درمانی همچون ریزش مو می شود.
در طول شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده از کلاه گیس از موی طبیعی جهت پوشش سر و حفظ زیبایی ظاهری و روحیه نیز بسیار مناسب است.
در مراحل پیشرفته تر بیماری نیاز به کولوستومی و عمل جراحی ایجاد راه خروجی مصنوعی از کولون می باشد که این عمل مشکل دفع را بعلت عدم جذب آب بوجود می آورد و فرد باید کیسه حمل مدفوع را همیشه به خود وصل و حمل نماید.