آلوپسی چیست، علائم آن کدام است و روش درمان آن چیست؟

آلوپسی چیست، علائم آن کدام است و روش درمان آن چیست؟

نوشته admin

اگر شما از ریزش مو، نازک شدن یا ضعیف شدن مو رنج میبرید ممکن است نوعی آلوپسی داشته باشید. آلوپسی مشکلی است که در اغلب افراد جامعه وجود دارد و ممکن است موقتی یا دائمی باشد. در این مقاله با تعریف این بیماری و نحوه مراقبت از پوست سر مانند استفاده از انواع کلاه  گیس طبیعی، زنانه، شیمی درمانی و مصنوعی در مواجهه با آن آشنا خواهید شد.

آلوپسی چیست؟

آلوپسی مو اصطلاح پزشکی برای ریزش مو است که می تواند در اثر عوامل طبیعی ، بیماری، مصرف برخی داروها و ..رخ میدهد. شایع ترین نوع ریزش مو طاسی با الگوی مردانه است که به طور معمول ناشی از اثرات هورمون ها است. همچنین به آن آلوپسیکا آندروژنیک یا آندروژنتیک گفته می شود و با آندروژن های هورمونهای جنسی مرد ارتباط دارد. به طور معمول ، این الگوی شامل ریزش مو و نازک شدن موهای بالای تاج است.

علائم آلوپسی کدامند؟

شایعترین علائم ریزش مو در افراد عبارتند از:

  • ریزش موی در بخشی از نواحی سر
  • از دست دادن تمام موهای بدن
  • ریزش ناگهانی مو
  • نازک شدن مو
  • و ..

انواع آلوپسی

ریزش مو به شکل های مختلفی رخ میدهد. بر همین اساس ما چندین نوع آلوپسی مو داریم که در ادامه توصیح داده شده اند.

طاسی الگوی زنانه

طاسی الگوی زنانه، که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز گفته می شود نوعی ریزش مو است که بر خانم ها تأثیر می گذارد. این طاسی شبیه به طاسی الگوی مردانه است، با این تفاوت که در این آلوپسی زنان موهای خود را با الگویی متفاوت از مردان از دست میدهند.

ریزش مو در خانم ها به ویژه با افزایش سن طبیعی است. تا دو سوم زنان بعد از یائسگی ریزش مو را تجربه می کنند. طاسی الگوی زنانه ارثی است و بعد از یائسگی شایع تر است ، بنابراین احتمالاً هورمون ها مسئول چنین آلوپسی هستند. اگر متوجه شدید که موهای خود را از دست می دهید، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند تشخیص دهند که آیا شما طاسی الگوی زنانه را تجربه می کنید یا نوع دیگری از ریزش مو دارید.

آلوپسی آرئاتا

آلوپسی آرئاتا یک بیماری خود ایمنی شایع است که اغلب منجر به ریزش مو غیرقابل پیش بینی می شود. تقریباً ۶.۸ میلیون نفر در ایالات متحده به یان نوع آلوپسی مبتلا هستند. در بیشتر موارد ، موهای روی بخش کوچکی از پوست سر ریخته می شوند. برای اکثر افراد ، ریزش مو کم است اما برخی افراد بار ریزش موی سر در نصف مساحت سر خود روبرو هستند.

این مشکل گاهی اوقات می تواند منجر به ریزش کامل مو در پوست سر (آلوپسی توتالیس) یا در موارد شدید ، کل بدن (آلوپسیا کامل) شود. این بیماری بدون در نظر گرفتن سن و جنس ممکن است هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد ، اگرچه در بیشتر موارد افراد قبل از ۳۰ سالگی آلوپسی آرئاتا را میگیرند.

آلوپسی زخم یا ریزش مو

این مشکل عمدتاً بعد از ایجاد زخم بر روی پوست سر باعث تخریب فولیکولهای مو میشود که توانایی حفظ ریشه مو در این حالت به خطر میافتد. در این بیماری مو در مناطق آسیب دیده رشد نخواهد کرد. بسیاری از بیماری ها و اختلالات باعث ایجاد آلوپسی زخم میشود. مهمترین بیماری هایی که باعث آلوپسی زخم میشوند عبارتند از:

  • لیکن پلان
  • آسیب دیدگی و تروما
  • و لوپ دیسکوئید

آناژن افلوویوم

ریزش موی گسترده ای که ممکن است کل بدن را علاوه بر پوست سر تحت تأثیر قرار دهد ، به عنوان آناژن افلوویوم شناخته می شود و بیشتر در مورد شیمی درمانی است. یعنی کسانی که مشکلات سرطانی، توده ای و توموری دارند و تحت درمان با داروهای شیمیایی هستند اغلب این ریزش مو را تجربه میکنند. این افراد معمولا برای محافظت از پوست سر اقدام به خرید کلاه گیس شیمی درمانی میکنند.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش موی موقت است که معمولاً پس از استرس، شوک یا یک حادثه یا  زخم اتفاق می افتد. این نوع ریزش مو معمولاً در قسمت بالای پوست سر رخ می دهد. تلوژن افلوویوم با اختلال ریزش مو به نام آلوپسی آرئاتا متفاوت است. مقادیر زیادی از موهای فرد ممکن است از بین برود ، اما اغلب موقت است و موها معمولاً به عقب می روند.

خرید کلاه گیس طبیعی و مصنوعی برای دوره ریزش مو

چنانچه مدتی است که با یکی از آلوپسی های ذکر شده در این مقاله مواجه هستید باید علاوه بر مراجعه به متخصص پوست حتما راهکاری برای محافظت از پوست سر و ریشه های مو پیدا کنید. یکی از این روش ها کلاه گیس است. ما انواع مختلفی  کلاه گیس داریم که میتوانید جهت حفاظت و حمایت از بافت پوست سر آن ها را به سر کنید و از مزایای زیبایی آن ها نیز بهره مند شوید. چنانچه قصد خرید کلاه گیس شیمی درمانی، کلاه گیس زنانه، طبیعی یا مصنوعی دارید خوشحال میشویم در این خصوص به شما مشاوره داده و در این مسیر همراهتان باشیم.