سرطان معده و علل و نشانه ها سرطان معده

سرطان معده - روش تشخیص سرطان معده - آندوسکوپی - درمان سرطان معده

سرطان معده و علل و نشانه ها سرطان معده

نوشته admin

سرطان معده و علل و نشانه ها سرطان معده :

در ابتلا به سرطان معده تغذیه نقش بسیار مهمی دارد سوء تغذیه و کمبود کالری مواد خوراکی در ابتلا به این سرطان تاثیر گذار است . کمبود پروتئین و مصرف مواد غذایی پر چرب و شور و ترشیجات و غذاهای آماده و فست فودها و بخصوص سوسیس و کالباس از عوامل زمینه ساز سرطان معده محسوب میشوند.
امروزه انواع ترشیجات با اسید استیک صنعتی در کارخانجات بزرگ کل کشور تولید میشود و سرکه طبیعی که میتواند حتی بعنوان دارو طبق گفته های دینی ما استفاده گردد در سیستم تولید ترشیجات کارخانجات حذف گردیده است حتی اسید استیک صنعتی با رنگ کارامل مخلوط بعنوان سرکه رنگی با رنگ قهوه ای روشن ارایه میگردد.

بافت خاک های شمال کشور ایران خاکهای آتشفشانی میباشد که دارای غلظت بسیار بالای نیترات است که نیترات از طریق آب و محصولات کشاورزی در چرخه تغذیه موادغذایی وارد می شود و آمار ابتلا به سرطان را در شمال کشور افزایش داده است.

توجه :

استفاده بیش از اندازه از کودهای حاوی نیترات از دلایل عمده افزایش سرطان معده در کشور است.
نیترات و نیتریت موجود در آب و مواد غذایی با ترکیب با آمین موجود در بدن انسان به عامل سرطانزای نیتروزآمین تبدیل می گردد نیترات و نیتریت در غذاهای مانده ، ترشیجات ، انواع کنسروها ، سوسیس و کالباس با دز بالا وجود دارد و ریسک ابتلا در افراد به سرطان معده را افزایش میدهد.

استفاده مداوم ازغذاها دودی و برنج دودی و ماهی دودی از دیگر عوامل ابتلا به سرطان معده میباشد.
استفاده از دخانیات و بخصوص قلیان نقش زیادی در ابتلا به این بیماری دارد.همچنین بیماریهای معده میتوانند زمینه ابتلای افراد به سرطان معده را فراهم کنند.
عفونت هلیکوباکتری است که باعث بروز زخم معده و ورم معده میشود. نیز یکی از علل زمینه ساز ابتلا به سرطان معده میباشد
عامل وراثت در ابتلا به این نوع سرطان نقش بالایی دارد و ابتلا افرادی که سابقه این بیماری را در افراد درجه یک همچون پدر و مادر و خواهر و برادر دارند شایعتر است
گروه خونی در ابتلا به سرطان معده نیز نقش دارد دارندگان گروه خونی آ بیشتر از دیگر گروه های خونی به سرطان معده مبتلا میشوند.

روش تشخیص سرطان معده :

بهترین روش تشخیص سرطان معده آندوسکوپی می باشد عکسبرداری از معده به روش دبل کنتراست نیز برای تشخیص سرطان معده مرسوم است.
متأسفانه سرطان معده همچون خیلی از انواع سرطان در مراحل ابتدایی علامت واضح و مشخصی ندارد.
اولین نشانه قابل توجه در سرطان معده ، ناراحتی گوارشی مبهم یا سوزش سردل یا درد خفیف در ناحیه شکم ، تهوع مختصر ولی دائم است.

معمولا” بیماری زمانی تشخیص داده میشود که بیماری در مرحله پیشرفته است.
فرد مبتلا با علائمی مانند کاهش شدید اشتها و کاهش غیر طبیعی وزن و و دفع خون در مدفوع که بیشتر بصورت مدفوع سیاه رنگ است در گیر میشود.
بهترین نتایج درمان این سرطان در مراحل اولیه ابتلا میباشد.

امکان بهبودی زیادی می باشد عدم درمان به موقع شانس بهبودی را بسیار پایین می آورد و امکان دارد بافتهای دیگر بدن را هم درگیر کند و یا از طریق مجاری لنفی به دیگر مناطق بدن انتقال یابد همچنین میتواند از طریق حمله به مویرگ ها و سیاهرگ ها از طریق خون به سایر نقاط بدن نفوذ کند.
بهترین راه مبارزه با سرطان معده پیشگیری است.

توجه :

بهتر است از غذاهای گیاهی و تازه استفاده شود و از مصرف غذاهای کنسروی و دودی و فست فودها و غذاهای آماده که دارای نگهدارنده است و نیز سوسیس و کالباس ها جدا” خودداری شود. و مقدار مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات تازه زیادتر گردد.
از مصرف دخانیات و بخصوص قلیان خودداری شود و تست غربالگری سرطان با دیدن کوچکترین علایم صورت گیرد.
انواع مختلف درمان برای بیماران مبتلا شامل عمل جراحی و شیمی درمانی و پرتو درمانی میباشد.
شیمی درمانی پس از انجام جراحی گاها” توسط پزشک تجویز میشود که سبب عوارض مربوط به شیمی درمانی مثل ریزش موی سر و بدن میشود.
در طول شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده از کلاه گیس از موی طبیعی جهت پوشش سر و حفظ زیبایی ظاهری و روحیه نیز بسیار مناسب است.