آیا می دانید عوارض کلاه گیس چیست و چه مشکلاتی دارد؟

عوارض کلاه گیس

آیا می دانید عوارض کلاه گیس چیست و چه مشکلاتی دارد؟

نوشته admin

عوارض کلاه گیس بیشتر به دلیل استفاده مکرر و مداوم کلاه گیس رخ می دهد و ممکن است برخی از افراد را اذیت کند. اگر چه استفاده گه گاه از کلاه گیس برای خانم ها و حتی آقایان هیجان انگیز و جذاب است اما برخی از افراد نمی دانند که استفاده از کلاه گیس در زندگی روزمره همیشه هم مفید نیست. اگر هر روز از کلاه گیس استفاده کنید قطعا دیر یا زود دچار مشکلات مربوط به مو خواهید شد.

دلایل مختلفی برای انتخاب کلاه گیس توسط افراد وجود دارد اینها به ویژه برای بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند به منظور استفاده از کلاه گیس شیمی درمانی بسیار مفیدند. برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با عوارض کلاه گیس در ادامه مقاله با ما در سایت فروش کلاه گیس همراه باشید.

کلاه گیس چیست؟

کلاه گیس چیست؟

کلاه گیس، پوستیژ یا پروتز مو نوعی پوشش سر است که برای پوشاندن طاسی یا کم مویی استفاده می شود. کلاه گیس ها از انواع مختلفی از مواد، از جمله کلاه گیس با موی طبیعی، موی مصنوعی و ترکیبی از این دو ساخته می شوند. کلاه گیس ها تکه های مویی هستند که از الیاف مصنوعی یا موهای واقعی انسان ساخته می شوند. کلاه گیس های مصنوعی را نمی توان مدل داد ولی آنها مدل خود را مدت ها حفظ می کنند در حالی که کلاه گیس های موی انسانی را می توانید با یک صاف کننده یا سشوار مانند موهای طبیعی خودتان مدل دهید.

کلاه گیس ها می توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند، از جمله:

 • پوشاندن طاسی یا کم مویی ناشی از عواملی مانند ریزش مو، بیماری، یا آسیب
 • تغییر ظاهر مو، مانند تغییر رنگ، مدل یا طول مو
 • استفاده در نمایش های موزیکال یا فیلم ها

با وجود مزایای استفاده از کلاه گیس، این محصولات می توانند عوارضی نیز داشته باشند. در این مقاله به بررسی عوارض کلاه گیس می پردازیم.

عوارض کلاه گیس

عوارض کلاه گیس

کلاه گیس ها از دهه ها قبل محبوب ترین لوازم جانبی مد بوده اند ولی کلاه گیس های امروزی بسیار متفاوت از کلاه گیس های ناراحت و سنگین گذشته هستند. امروز کلاه گیس های با کیفیت ، بسیار سبک و  راحتی در بازار موجود است که بسیار واقعی به نظر می رسند و مراقبت از آنها آسان است.

نوآوری های جدید در صنعت کلاه گیس شامل ویژگی های خاصی است که به مواردی مانند امنیت و حتی راحتی بیشتر از جمله آسترهای بدون لغزش و کلاه گیس هایی با فیبر نرم تر توجه می کند.

عوارض کلاه گیس می توانند به دو دسته کلی تقسیم شوند:

 • عوارض فیزیکی: این عوارض شامل آسیب به پوست سر، موهای طبیعی و چشم ها می شوند.
 • عوارض روانی: این عوارض شامل کاهش اعتماد به نفس، احساس شرمندگی و گناه و احساس طرد شدن می شوند.

عوارض فیزیکی کلاه گیس

باید بدانید که بهترین کلاه گیس ها نیز در صورت عدم استفاده صحیح و رعایت نکردن نظافت می توانند موهای شما را تحت تاثیر قرار دهند. سردرد ، ریزش مو ، شوره سر ، آلرژی و آسیب زدن به موها برخی از عوارض کلاه گیس است.

آسیب به پوست سر

یکی از شایع ترین عوارض کلاه گیس، آسیب به پوست سر است. این آسیب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • فشار کلاه گیس بر روی پوست سر
 • استفاده از چسب یا سایر مواد نگهدارنده برای ثابت نگه داشتن کلاه گیس
 • عدم تناسب کلاه گیس با اندازه سر

آسیب به پوست سر می تواند منجر به بروز علائمی مانند خارش، سوزش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و در موارد شدیدتر، عفونت شود.

آسیب به موهای طبیعی

کلاه گیس ها می توانند به موهای طبیعی نیز آسیب برسانند. این آسیب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • سایش و پارگی موها توسط کلاه گیس
 • استفاده از مواد شیمیایی برای مراقبت از کلاه گیس
 • عدم شستشوی منظم کلاه گیس

آسیب به موهای طبیعی می تواند منجر به بروز علائمی مانند ریزش مو، خشکی مو، شکننده شدن مو و در موارد شدیدتر، آسیب دائمی به مو شود. خشکی پوست سر یکی دیگر از عوارضی است که با پوشیدن مداوم کلاه گیس رخ می دهد برای پیشگیری از این عارضه  موهای خودتان را به مدت کافی در معرض هوای آزاد قرار دهید و از روغن های طبیعی برای پوست سر استفاده کنید.

آسیب به چشم ها

در برخی موارد، استفاده از کلاه گیس می تواند منجر به آسیب به چشم ها شود. این آسیب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • ساییدگی کلاه گیس بر روی پلک ها
 • استفاده از چسب یا سایر مواد نگهدارنده برای ثابت نگه داشتن کلاه گیس
 • عدم تناسب کلاه گیس با اندازه سر

آسیب به چشم ها می تواند منجر به بروز علائمی مانند قرمزی چشم، سوزش چشم، خارش چشم و در موارد شدیدتر، آسیب به قرنیه شود.

به عنوان مثال اگر کلاه گیس مناسب سر شما نباشد و یا به درستی پوشیده نشود با فشار آوردن به سر می تواند باعث سردردهای مکرر شود. یکی دیگر از مشکلات حاصل از کلاه گیس شکستگی موهای طبیعی است که باعث درد و ناراحتی خواهد شد اگر قبل از پوشیدن کلاه گیس آنها را به خوبی مرتب نکنید.

ریزش مو

نقطه اتصالی که بطور مداوم برای کلاه گیس استفاده می شود می تواند موهای شما را در آن نقطه دچار ریزش کند که علائمی تقریباً مشابه ریزش موی سکه ای است. ریزش موی گسترده تر می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که موها و پوست سر به دلیل استفاده از کلاه گیس در معرض هوای تازه قرار نمی گیرند. به خصوص اگر از کلاه گیس به طور مداوم استفاده شود مو و پوست سر احساس گرما و خفگی می کنند و در نتیجه مشکلات مو ظاهر می شوند. بعلاوه  چون موها به طور مداوم زیر کلاه گیس خم می شود کیفیت آن تحت تاثیر تأثیر قرار می گیرد و نمی توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

شوره سر

علت شوره سر فقط  گرما یا گرد و غبار یا عدم رعایت بهداشت نیست. استفاده از کلاه گیس به طور مداوم نیز می تواند باعث ایجاد شوره سر در بیشتر افراد شود. این مسئله به دلیل کمبود هوای تازه دریافت شده توسط پوست سر و مو است. بعلاوه  کیفیت پایین کلاه گیس می تواند باعث بدتر شدن وضعیت پوست سر شود.

خارش و ورم پوست سر

خارش و ورم پوست سر می تواند از دیگر عوارض کلاه گیس باشد. دلایل خارش پوست سر به دلیل تحریک موها توسط کلاه گیس رخ می دهد. علاوه بر این ، پوست سر اگر به خوبی شسته نشود می تواند دلیل دیگری برای شوره باشد. با این حال می دانیم که سلامت مو و پوست سر باید به درستی حفظ شود.

خشکی موها

هنگام استفاده از کلاه گیس به دلیل کمبود گردش هوا در مو و پوست سر ، سلامت مو می تواند به خطر بیافتد که یکی از آنها خشکی موها است. اگر این وضعیت ادامه یابد قطعا دچار ریزش مو خواهید شد.

کاهش رشد موها

به نظر می رسد که استفاده از کلاه گیس به طور مداوم برای رشد موها مناسب نیست . این امر در نتیجه گردش ناقص هوا در پوست سر و همچنین قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقیم آفتاب است. شما باید بدانید که نور خورشید فواید بسیار خوبی برای رشد موها دارد. اگر به خوبی از موهای خودتان مراقبت نکنید رشد موها کندتر خواهد شد.

کاهش چربی های طبیعی پوست سر

هرچه بیشتر از کلاه گیس خود استفاده کنید  تولید چربی طبیعی در پوست سر کمتر خواهد شد. چربی های طبیعی برای موها بسیار مفید هستند. به عنوان مثال برای تأمین رطوبت موها و جلوگیری از خشکی مو وجود آنها ضروری است و کاهش ترشح آنها باعث ریزش مو خواهد شد.

عفونت

اتفاقاتی از این دست در واقع بسیار نادر است. عفونت ناشی از کلاه گیس می تواند به دلیل استفاده از کلاه گیس شخص دیگری اتفاق بیفتد. البته شستشوی ناکافی کلاه گیس نیز می تواند باعث عفونت پوست سر شود.

شپش

علاوه بر عفونت هایی که می توانند پوست سر و موهای شما را تهدید کنند ، شپش سر می تواند تهدید دیگری باشد. شپش سر در کلاه گیس ممکن است در کلاه گیسی که هرگز شسته نشده است یا کلاه گیس شخص دیگری وجود داشته باشد. اگرچه بسیاری از افراد به دلیل استفاده از کلاه گیس های بهداشتی از این مسئله در امان هستند اما احتمال آن وجود دارد.

این ۸ عارضه جانبی به دلیل استفاده هر روزه از کلاه گیس ممکن است رخ دهد. آنچه باید در مورد کلاه گیس مورد توجه قرار گیرد ، کیفیت کلاه گیس و طول مدت استفاده از آن است و اینکه هرگز از کلاه گیس دیگران استفاده نکنید.

آیا می دانید عوارض پوشیدن کلاه چیست و چه مشکلاتی دارد؟
آیا می دانید عوارض پوشیدن کلاه چیست و چه مشکلاتی دارد؟

عوارض روانی کلاه گیس

استفاده از کلاه گیس می تواند عوارض روانی نیز داشته باشد. این عوارض می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند، از جمله:

 • نگرانی از اینکه کلاه گیس از سر بیفتد
 • احساس شرمندگی یا گناه از استفاده از کلاه گیس
 • احساس طرد شدن از سوی دیگران

عوارض روانی استفاده از کلاه گیس می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و اضطراب شود.

راه های کاهش عوارض کلاه گیس

راه های کاهش عوارض کلاه گیس

برای کاهش عوارض کلاه گیس، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کلاه گیس را از مواد با کیفیت و استاندارد خریداری کنید.
 • کلاه گیس را متناسب با اندازه سر خود انتخاب کنید.
 • کلاه گیس را به طور منظم بشویید و خشک کنید.
 • از چسب یا سایر مواد نگهدارنده ای استفاده کنید که باعث آسیب به پوست سر یا موهای طبیعی شما نمی شود.

اگر دچار عوارض کلاه گیس شدید، حتماً با پزشک یا متخصص پوست و مو مشورت کنید.

نتیجه گیری

کلاه گیس ها می توانند ابزاری مفید برای پوشاندن طاسی یا کم مویی باشند. با این حال، مهم است که از عوارض احتمالی استفاده از کلاه گیس آگاه باشید. با انتخاب کلاه گیس مناسب و مراقبت صحیح از آن، می توانید خطر بروز عوارض را کاهش دهید.