بیوفیدبک یا بازخورد زیستی

بیوفیدبک - بیوفیدبک یا بازخورد زیستی - هدف از بیوفیدبک - انواع بیوفیدبک - نتایج بیوفیدبک

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی

نوشته admin

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی :

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی استفاده از ذهن است برای بهبود سلامت. بیوفیدبک به شما کمک می کند تا به کمک ذهنتان برای درمان بیماریهای خاص تدبیر کنید.

آیا تاکنون شده آرزو کنید کاش می توانستید تمام علائم بیماری تان را از بین ببرید؟

بازخورد زیستی شما را قادر خواهد ساخت تا چنین کنید و با مهار قدرت ذهن به سلامت خود کمک کنید.

تعریف :

بازخورد زیستی نوعی از پزشکی مکمل و جایگزین است که درمان – ذهن بدن نامیده می شود و به این منظور طراحی شده است تا با روش غلبه روح بر جسم، شما را قادر کند از تفکرات و اراده تان برای کنترلی بدن استفاده کنید.

بازخورد زیستی مبتنی بر ایده ایست که با مطالعات علمی به اثبات رسیده است و آن این که انسان دارای قدرت فطری و ذاتی است که می تواند با ذهنش بسیاری از اعمال خودکار و غیر ارادی بدنش را کنترل کند.

متخصص بیوفیدبک برای کسب این توانایی به شما کمک می کند و در این راه از دستگاه کنترل کنندهٔ مخصوصی با علائم هشدار دهندهٔ خاصی استفاده می کند تا به شما بیاموزد که برخی از اعمال جسمی بدن و پاسخ آنها را تحت کنترل خود درآورید مثل:

فعالیت مغزی

فشار خون

کشش عضلات

ضربان قلب

حرارت پوست

فعالیت غدد عرق

هنگامی که یاد بگیرید چگونه این اعمال و پاسخ هایشان را تشخیص داده کنترل کنید، آنگاه قادر خواهید شد از بیوفیدبک برای کمک به درمان بسیاری از مشکلات جسمی و ذهنی استفاده کنید.

بازخورد زیستی یا بیوفید

چرا این کار انجام میشود؟

بک به خصوص برای درمان بیماریهای وابسته به تنش مفید است و تحقیقات متعددی نیز در مورد درمان بسیاری از بیماریهای دیگر در حال انجام میباشد مثل:

۱- آسم

۲- سردرد

۳- گر کرفتگی

۴- بیماری عروقی رینود

۵- سندرم رودهٔ تحریک پذیر

۶- تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

۷- ضربان های نامنظم قلب (آریتمی قلبی)

۸- کمر دردهای مزمن

۹- یبوست مزمن

۱۰- فشار خون بالا

۱۱- بی اختیاری

۱۲ – صرع

بیوفیدبک به دلایل زیر ممکن است برایتان مفید باشد:

الف) ممکن است نیاز شما را به دارو کم و حتی برطرف کند.

ب) این توانایی را دارد که در درمان بیماریهایی که به دارو جواب نداده موثر واقع شود.

ج) بازخورد زیستی با تولید بازخوردهای قابل اندازه گیری شما را قادر می سازد پیشرفت و یادگیری خود را کنترل کنید و بهبود شما را به عهده خودتان می گذارد.

خطرات بیوفیدبک:

بازخورد زیستی عموما بی خطر و مطمئن محسوب میشود. اما به هر حال اگر مبتلا به افسردگی، سایکوز یا سایر بیماریهای مهم روانی هستید نباید ازبیوفیدبک استفاده کنید.

بنابراین مبتلایان به دیابت باید بسیار محتاط باشند. در مورد استفاده از بیوفیدبک حتما با پزشکتان مشورت کنید.

هدف از بیوفیدبک :

آموزش بیوفیدبک در کلینیک های درمان جسمانی ، مراکز پزشکی و بیمارستان ها انجام می شود. اخیرا در آمریکا برنامه ها و وسایل بیوفیدبک متعددی برای استفاده در منزل در اختیار عموم قرار گرفته است ولی حتما باید در شروع از یک درمانگر ماهر کمک بگیرید تا نتایج دراز مدت بهتری حاصل گردد.

آماده سازی برای بیوفیدبک بستگی به نوع درمان بیوفیدبکی است که مورد استفاده قرار می دهید. یک جلسه درمانی بیوفیدبک معمولا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول میکشد. زمان و تعداد جلسات بستگی به شرایط شما و سرعت یادگیری شما در کنترل پاسخ های جسمی تان دارد.

در جلسات درمانگر، حسگرهای الکتریکی را به نقاط مختلف بدن شما وصل می کند. این حسگرها پاسخ های فیزیولوژیک بدن شما به تنش را نشان میدهد. به عنوان مثال انقباض عضلات در ضمن یک سردرد کششی از طریق چشمک زدن چراغ یا بوق زدن نشان داده می شود.

فیدبک یا بازخورد به شما اجازه می دهد تا شما نیز با اعمال جسمانی معین مثل کشیدن عضلات به تدریج پاسخ بدنی تان را با آن (در این مورد سردرد) همراه کنید. وقتی شما تشخیص می دهید که سردرد تان در نتیجهٔ انقباض عضلات ” است گام بعدی، یادگیری این مطلب است که چگونه تغییرات جسمی مثبت را در بدنتان برانگیزانید. به عنوان مثال شل کردن عضلات خاص در هنگام فشار جسمی و روحی.

هدف نهایی شما ایجاد پاسخ ها در وجود خودتان و خارج از کلینیک و بدون کمک فن آوری است.

انواع بیوفیدبک :

برای کسب اطلاع در مورد پاسخ های مختلف بدن شما، درمانگر از فنون مختلف استفاده می کند. تعیین این که کدام یک از فنون برای شما مناسبتر است بستگی به بیماری خاص شما دارد دستگاه ها و فنون عبارتنداز:

الف) الکترومیوگرام : دستگاه الکترومیوگرام از حسگرهایی استفاده می کند تا انقباض عضله را اندازه گیری کند. با تعیین میزان انقباض عضله یاد می گیرید که زودتر آنرا احساس کرده و بلافاصله سعی در کنترل انقباض نمایید.

از الکترومیوگرام بیشتر برای شل کردن عضلات استفاده می شود که در ایجاد کمرد دردها، سردردها، درد گردن و دندان قروچه دخالت دارند. همچنین می توان از آن در درمان برخی از بیماریهایی که با تنش بدتر میشوند نیز استفاده کرد. مثل آسم و زخم های گوارشی.

ب) بیوفیدبک درجه حرارت از حسگرها به انگشتان پا وصل می شوند تا درجه حرارت پوست را اندازه گیری کنند. از آنجا که درجه حرارت بدن اغلب هنگام تنش کاهش مییابد، بنابراین کم شدن درجه حرارت میتواند شخصی را آگاه کند تا از فنون تن آرامی” استفاده کند.

ج) آموزش پاسخ پوستی گالوانیک : حس گرهای روی پوست، فعالیت غدد عرق و میزان تعریق روی پوست را اندازه گیری می کند و بیمار را از اضطراب آگاه میسازد. این اطلاعات میتواند در درمان اختلالات هیجانی مثل ترسیها، اضطراب و لکنت زبان مفید باشد.

د) الکتروانسفالوگرافی : این نوار فعالیت امواج مغزی را در حالتهای مختلف مغزی مثل بیداری، آرامش و خواب سبک و عمیق نشان می دهد در درمان بی خوابی و صرع و سایر اختلالات اعصاب نیز میتوان از EEGو روش بیوفیدبک آن استفاده نمود.

یافتن یک درمانگر بیوفیدبک:

اگر تصمیم به انجام بیوفیدبک دارید در جستجوی یک درمانگر کارآزموده باشید. بسیاری از درمانگرهای بیوفیدبک یا در رشته های دیگری از خدمات بهداشتی تحصیل کرده و آموزش دیده اند مثلاً پرستاری یا فیزیوتراپی و یا ممکن است تحت نظارت یک پزشک کار کنند.

برخی از درمانگرهای بیوفیدبک از مؤسسات یا آموزشکده های تخصصی آموزش بیوفیدبک مدرک گرفته اند. شما میتوانید اطلاعات مربوط به تحصیل کرده های بیوفیدبک را از سازمان نظام پزشکی شهر خود یا از دانشگاه علوم پزشکی (معاونت درمان) جویا شوید.

قبل از گذاشتن قرار ملاقات با درمانگر بیوفیدبک، حتماً اطلاعات کافی در مورد او جمع آوری کنید و در ملاقات از او بخواهید اطلاعات زیر را در اختیار شما قرار دهد:

– آیا در رشته بیوفیدبک مدرک دارد یا در رشته دیگری از خدمات مراقبت های بهداشتی

– تجربهٔ درمان چه بیماریهایی را با بیوفیدبک دارد.

اگر نتوانید یک درمانگر دارای مدرک در منطقه خود بیابید از پزشک خود یا از کسانی که اطلاعاتی در مورد درمان با بیوفیدبک دارند. سؤال کنید.

نتایج بیوفیدبک :

افراد با تجربه مطمئن نیستند که عملکرد بیوفیدبک چگونه است. بسیاری از مردم که آن را تجربه کرده اند نمی توانند شرح دهند که چگونه قادر شده اند بدنشان را کنترل کنند با این حالی علائم بیماریشان بهبود یافته است.

بیوفیدبک ممکن است شما را قادر سازد تا میزان مصرف داروها را کاهش دهید و یا در درمان بیماری هایی که به دارو پاسخ خوبی نداده اند مفید باشد. سعی کنید دفترچه خاطرات روزانه ای داشته باشید تا استفاده از درمان بیوفیدبک را کنترل کنید و نیز احساسات خود را قبل ، ضمن و بعد از درمان یادداشت کنید تا از تاثیر بیوفیدبک بر درمان علائم خاص بیماری تان، ارزیابی داشته باشید.

با آموزش کنترل اعمال غیر ارادی بدن، بیوفیدبک می تواند وضعیت پزشکی شما را بهتر کند و فنون ارزشمندی برای زندگی سالمتر به شما بیاموزد.