طب سوزنی و درمان سرطان

طب سوزنی - طب سوزنی و درم

طب سوزنی و درمان سرطان

نوشته admin

طب سوزنی و درمان سرطان :

طب سوزنی عبارتست از قرار دادن سوزن های بسیار ظریف در پوست برای کاهش دارد.

با فرو کردن سوزن های بسیار ظریف در اعماق مختلف پوست در نقاط راهبردی بدن انجام می شود.

هزاران سال قبل، از چین آغاز شد ولی در طی دو دههٔ گذشته به نحو روز افزونی در جهان عمومیت یافته است.

اگر چه دانشمندان به درستی درک نکرده اند که طب سوزنی چگونه و چرا عمل می کند، برخی از مطالعات نشان می دهد که ممکن است فواید پزشکی متعددی از کاهش درد گرفته تا برطرف کردن تهوع ناشی از شیمی درمانی داشته باشد.

در ضمن جلسات طب سوزنی چه اتفاق می افتد؟

این عمل معمولا شامل مجموعه ای از درمان های هفتگی یا دو هفتگی است که به صورت سرپایی انجام می شود مرسوم است که به طور معمولی ۱۲ جلسه باشد. اگر چه هر درمانگر طب سوزنی روش مخصوص خودش را دارد ولی به طور خاص هر ملاقات شامل معاینه، ارزیابی وضعیت فعلی بیمار، زدن سوزن ها و گفتگو در مورد نکات بهداشتی است که باید رعایت شود.

این اقدامات حدود ۳۰ دقیقه طول میکشد. قبل از زدن سوزن ها، باید روی سطح راحتی قرار گیرید. بسته به محل قرار گیری، به پشت، به شکم یا به پهلو دراز می کشید. مطمئن شوید که درمانگر از سوزن های یکبار مصرف استریل استفاده می کند.

وقتی سوزن زده می شود ممکن است سوزش مختصر سوزن را احساسی کنید ولی عموما طب سوزنی دردناک نیست. به هر حالی هنگامی که سوزن به عمق کافی و درست میرسد، احساس یک درد عمیق، طبیعی و متداول است.

سوزن ها را پس از قرار گیری در محل گاهی با ملایمت حرکت می دهند و گاه با گرما یا الکتریسیته تحریک میکنند. در هر جلسه حداقل ۱۲ عدد سوزن لازم است و پس از قرار گرفتن در محلی، معمولا ۵ تا ۲۰ دقیقه در آن محل باقی می مانند.

طب سوزنی چگونه عمل می کند؟

پشتوانه سنتی نظریهٔ طب سوزنی به عنوان یک درمان پزشکی در چین، بسیار متفاوت است با پشتوانه نظری طب سوزنی در غرب، در طب سنتی چین، سلامت حاصل تعادلی هماهنگ میان قطب های مکمل نیروی زندگی (yang و yin) است که کی (Qi) یا چی (Chi) نامیده می شود.

اعتقاد بر این است که کی (Qi) در طول مسیرهایی (نصف النهارات) در بدن جریان می یابد. این مسیرها و جریان انرژی، از طریق بیش از ۳۵۰ نقطه طب سوزنی قابل دسترسی هستند.

بیماری از عدم تعادل در این نیروها ناشی می شود و با قرار دادن این سوزن ها در داخلی پوست این نقاط به صورت ترکیب های مختلف، جریان انرژی بدن دوباره متعادل می شود. برعکس، توجیه غربی طب سوزنی، ناشی از فرضیه های مدرن علم اعصاب است و بسیاری از درمانگران نقاط طب سوزنی را محل هایی برای تحریک عصب، عضلات و بافت هم بند میدانند.

به نظر میرسد که این تحریک، فعالیت ضد دردهای طبیعی را در بدن افزایش می دهد و باعث بالا رفتن جریان خون می شود.

طب سوزنی برای چه کسی مفید است؟

این عمل در برخی بیماری ها به عنوان درمانی واحد و مفید به نظر می رسد، اما امروزه در ترکیب با درمان های مرسوم غربی به طور فزایندهای مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال پزشکان برای کنترل تهوع ناشی از جراحی از ترکیب دارو و طب سوزنی استفاده می کنند.

مطالعات علمی به طور کلی درمان ها را در مقابل پلاسبو (دارونما) مثل قرص های قند آزمایش می کنند. برای انجام مطالعات ارزشمند در زمینه طلب سوزنی باید چیزی شبیه به قرص، قند یعنی انواع ساختگی طب سوزنی را داشته باشیم که بسیار مشکل است.

در واقع مطالعات متعدد نشان داده است که طب سوزنی ساختگی به خوبی، یا تقریبا به خوبی طب سوزنی واقعی عمل می کند.

این مسئله تهیهٔ فهرستی از انواع بیماری ها را که طب سوزنی در مورد آنها موثر واقع می شود، دشوار میسازد. به هر حال مطالعات مقدماتی نشان میدهد که طب سوزنی می تواند باعث بهبود علائم بسیاری از بیماریها و اختلالاتی مثل کمردرد، سردرد، دردهای عضلانی، میگرن و آرتروز گردد.

بعلاوه تحقیقات نشان میدهد که پزشکی سوزنی دردهای بعد از عمل جراحی دندان را کم می کند و تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی را درمان می کند.

همچنین به نظر میرسد بتواند انقباض ها و دل دردهای مزمن قاعدگی را کاهش میدهد .

منافع و خطرات طب سوزنی:

طب سوزنی هم مثل اغلب درمانهای پزشکی منافع و خطراتی دارد. منافع آن عبارتنداز:

۱- اگر طب سوزنی به درستی انجام شود بی خطر است.

۲- عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

۳- به عنوان مکملی برای روش های دیگر میتواند مفید واقع شود.

۴- در طب متعارف امروزی کم کم جای خود را باز کرده است.

۵- انواع خاصی از دردها را تسکین میدهد.

۶- اگر درد با دارو ساکت نشود یا به منظور پرهیز از مصرف بیش از حد داروهای ضد درد میتواند جایگزین خوبی باشد.

اگر اختلالات انعقادی وجود داشته باشد یا داروهای ضد انعقادی مصرف شود، انجام طب سوزنی خالی از خطر نخواهد بود.

شایعترین عوارضی طب سوزنی عبارتند از:

خونریزی یا کبودی محل سوزن، به ندرت ممکن است سوزن بشکند یا یکی از اعضای داخلی آسیب ببیند.

اگر سوزن ها چند بار استفاده شوند ممکن است بیماری های عفونی به طور اتفاقی منتقل شوند.

به هر حالی این خطرات در دستان یک درمانگر پر توان و کار آزموده بسیار اندک است.

انتخاب یک درمانگر طب سوزنی :

اگر این عمل را انتخاب کرده اید همان اقداماتی را انجام دهید که برای انتخاب یک پزشک لازم است:

از کسانی که مورد اعتمادتان هستند کمک بگیرید.

مدارک و اعتبار نامه درمانگر را بررسی کنید.

قبل از شروع درمان با درمانگر ملاقات داشته باشید و در مورد نحوهٔ درمان، هزینه درمان و این که درمان چگونه به وضعیت شما کمک خواهد کرد با او صحبت کنید.

جویا شوید که آیا بیمه، هزینه های طب سوزنی را می پذیرد یا خیر و آیا بیمه های تکمیلی هزینه های درمان را تقبل میکنند یا خیر؟

در مورد این که تصمیم گرفته اید این عمل را انجام دهید، بدون هیچ واهمه ای با پزشک خود صحبت کنید احتمالا او میزان موفقیت این عمل را در بیماری شما برایتان بازگو خواهد کرد یا ممکن است فرد مناسبی را به شما معرفی کند