مدارا با عوارض دیررس درمان سرطان

عوارض دیررس درمان سرطان - مدارا با عوارض دیررس درمان سرطان

مدارا با عوارض دیررس درمان سرطان

نوشته admin

مدارا با عوارض دیررس درمان سرطان :

با این که درمان سرطان شما به پایان رسیده است، خطر عوارض جانبی همچنان باقی است. تعجب آور است بدانید عوارض دیررس درمان سرطان تا سال ها پس از پایان درمان می توانند ادامه یابند یا حتی سال ها بعد ایجاد شوند.

برخی از بهبود یافتگان در عجبند که چرا پس از شروع درمان، در مورد احتمال عوارضی دیررس چیزی به آنها گفته نشده است. کاملا نامید بود. هر چه می توانید در مورد عوارضی دیررس درمان سرطان، اطلاعات پیدا کلید و این اطلاعات را برای حفظ اسلامت خود به کاربرید .

عوارض دیررس درمان سرطان چیستند؟

عوارض دیررس درمان سرطان ، عوارضی هستند که پس از پایان درمان سرطان ظاهر می شوند. بهبود یافتگان ممکن است چند ماه یا چند سال پس از اتمام درمان سرطان دچار عوارض دیر رس شوند .

درازمدت ، بر خلاف عوارضی دیررس ، عوارضی هستند که در ضمن درمان شروع می شوند و ماهها و سالها ادامه می یابند ..

در درازمدت معمولا با عوارض دیررس متفاوتند. به عنوان مثال آسیب عصب ( نر و پاتی محیطی ) در طی برخی از انواع شیمی درمانی شایع است و ممکن است در ضمن درمان آغاز شود و تا ماهها و حتی سال ها بعد از پایان درمان باقی بماند. عوارض دراز مدت اغلب با گذشت زمان کاهش می یابند و شاید کاملا بر طرف گردند .

کدام درمان عوارض دیررس ایجاد میکند؟

اثرات دیررس درمان سرطان در اثر هر یک از سه نوع درمان اصلی سرطان یعنی شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی می تواند ایجاد شود. از آنجا که درمانهای جدیدی برای سرطان ابداع شده است، هنوز عوارض دیررس این گونه درمان ها در بهبود یافتگان مشخص نشده است.

به خاطر داشته باشید همهٔ کسانی که تحت درمان سرطان قرار داشته اند. لزوما به یکی از عوارض دیررس یا درازمدت دچار نمی شوند و برخی از بیماران به هیچ یک از عوارض درمان دچار نمیشوند. داروهای مختلف شیمی درمانی اثرات دیررس مختلفی ایجاد می کنند.

بنابراین به عنوان مثال چنانچه داروهای شیمی درمانی را که بر روی باروری اثر سوء دارد استفاده نکرده باشید. به هیچ وجه در خطر ایجاد این عارضه خاص نخواهید بود

عوارض دیررس درمان سرطان در دورهٔ کودکی:

اگر در کودکی به علت سرطان تحت درمان قرار گرفته اید از نظر خطرات احتمالی در معرض همان خطراتی خواهید بود که در درمان سرطان بزرگسالان هم مشاهده می شود. البته ممکن است در معرض عوارض جانبی دیررس دیگری هم قرار داشته باشید.

این مسئله بدان علت است که استخوانها با بافتها و ارگان ها در کودکی به سرعت در حال رشد هستند و در درمان سرطان در آن دورهٔ حیاتی ارشد همه این سیستمها را متاثر می کند. این عوارض جانبی در کودکان تحت درمان قرار گرفته، بر حسب نوع سرطان و نوع درمان متفاوت خواهند بود.

بعلاوه سن درمان نیز نوع عوارض دیررس را تعیین خواهد کرد. برخی از عوارض دیررس که در بهبود یافتگان سرطان دورهٔ کودکی دیده می شود عبارتند از:

۱- مشکلات قلبی مثل افزایش خطر حمله قلبی

۲- بروز مشکلات عروق خونی مثل افزایش خطر سکته مغزی

۳- مشکلات ریوی که ممکن است سبب مشکلات تنفسی شود

۴- بروز مشکلات کبدی

۵- مشکلات کلیوی

۶- مشکلات استخوانی – مثل پوکی استخوان و درد مفاصل

۷- کوتاه قامتی یا متوقف شدن رشد استخوان

۸- چاقی

۹ – مشکلات حافظه ای و ناتوانیهای یادگیری

۱۰- کاهش بینایی

۱۱- کاهش شنوایی

۱۲- افزایش خطر سرطان های بعدی

اگر سالها قبل تحت درمان سرطان قرار گرفته اید ممکن است هر گونه مشکل جسمی و سلامت را به جای این که مربوط به این درمان ها بدانید به افزایش سن ربط دهید. آنچه را در مورد درمان سرطان دورهٔ کودکی بیاد دارید یا مدارکی را که هر یک از اعضای خانواده از درمان های دوران کودکی شما دارند، در اختیار پزشک خود قرار دهید .

علائم و نشانه های عوارض دیررس کدامند :

با پزشک خود در مورد عوارض دیررس درمان بخصوصتان مشورت کنید. در برخی از موارد پزشکتان به شما خواهد گفت که در معرض خطر کدام یکی از عوارض هستید ولی عوارض دیررس بسیاری از درمانها هنوز شناخته شده نیستند.

پزشک شما می تواند علائم و نشانه های کلیدی تشخیص عوارض دیررس درمان سرطان را به شما معرفی کند. همچنین می تواند پس از پایان درمان و هنگام مراجعه شما برای پیگیری بعدی حتما شما را برای کنترل عوارض دیررس مورد معاینه قرار دهد بهترین کاری که می توانید انجام دهید، گزارش کردن هر علامت و نشانه ای است که شما را از نظر جسمی یا روحی آزار میدهد.

این کار باعث میشود در صورت صحت علائم ونشانه ها، اتلاف وقت نشود ودر صورت عدم صحت علائم و اشتباه بودن تصور شما، نگرانی کمتری را متحمل شوید. اگر سالها قبل تحت درمان سرطان قرار گرفته اید و سالهاست که توسط متخصص سرطان معاینه نشده آید، حتما این کار را بکنید و چنانچه فکر می کنید ممکن است دچار عوارض دیررس درمان شوید، بهتر است به متخصص سرطان مراجعه کنید .

پیشگیری از عوارض دیررس :

این که آیا عوارض دیررس قابل پیشگیری اند یا چرا برخی از افراد دچار عوارضی دیررس درمان سرطان میشوند و برخی نمی شوند، هنوز روشن نیست .

گرچه این امر مایوس کننده به نظر میرسد ولی سعی کنید به هیچ وجه امید خود را از دست ندهید، خود را قوی و سالم نگه دارید. ورزش کنید و غذاهای سالمی را که حاوی میوه و سبزیجات فراوان است، مصرف کنید. این کار شما را در مقابله با عوارض دیررس احتمالی محکم تر، قوی تر و آماده تر خواهد ساخت .