google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

زندگی با سرطان پیشرفته

سرطان پیشرفته - زندگی با سرطان پیشرفته - توصیه ها در خصوص تغذیه و فعالیت بدنی

زندگی با سرطان پیشرفته

نوشته admin

زندگی با سرطان پیشرفته :

اگرچه برخی از مبتلایان به انواع سرطان درمان می شوند و برخی، سرطان را مثل یک بیماری مزمن قابل کنترل تجربه می کنند، برخی دیگر با سرطان پیشرفته زندگی می کنند.
برای ایجاد احساسی سلامتی و بالابردن کیفیت زندگی ، در این افراد ، یک رژیم غذایی سالم و نیز فعالیت بدنی عوامل مهمی خواهند بود . اگرچه سرطان پیشرفته ممکن است با کاهش وزن قابل توجهی همراه باشد ولی امر اجتناب ناپذیری نیست.
بسیاری از مبتلایان به سرطان پیشرفته لازم است به منظور برطرف کردن نیازهای غذایی و نیز کنترل برخی از علائم و عوارض جانبی مثل درد ، یبوست و کاهش اشتها خود را به برخی غذاهای خاصی و نیز روش های خاص غذاخوردن عادت دهند.

دلایلی محکمی وجود دارد که برخی داروها مثل مژسترول استات اشتها را در اشخاص مبتلا به کم اشتهایی شدید ، کاهش وزن یا هردو ، بهبود می بخشد.

بعلاوه مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی و یا مکمل های خوراکی حاوی اسیدهای چرب امگا- ۳ ممکن است وضعیت تغذیه ای، وزن بدن و عملکرد بیمار را بهبود بخشد.
فراهم کردن مواد غذایی دیگری از قبیل آشامیدنیهای غنی شده میتواند برای تأمین انرژی مورد نیاز بیمارانی که قادر به خوردن غذاهای جامد نیستند، مفید باشد.
اکثر متخصصین معتقدند که فقط در موارد انتخابی و با احتیاط باید از روش TPN استفاده کرد.

توجه :

بطور کلی در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته فعالیت بدنی تا اندازه ای مطلوب است ولی مطالعات ناچیزی در خصوصی ورزشی و فعالیت بدنی در این افراد صورت گرفته است.

بنابراین شواهد لازم برای ورزشی در مبتلایان به سرطان پیشرفته انقدر کافی نیست که بتوان توصیه های اختصاصی و کافی و لازم ارائه داد.
بهترین توصیه ها در خصوص تغذیه و فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به سرطان های پیشرفته بر حسب نیازها و توانایی های ویژه هر بیمار متفاوت ارائه می شود.