google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

تای چی و درمان سرطان

تای چی - تای چی و درمان سرطان - چرا تای چی - نحوه شروع تای چی - اثرات تایی چی

تای چی و درمان سرطان

نوشته admin

تای چی و درمان سرطان :

هنر باستانی تای چی از حرکات نرم و ملایمی استفاده می کند تا فشار روحی زندگی پر مشغله امروزی را کاهش دهد و باعث ارتقاء سلامت شود.

اگر بدنبال راه دیگری برای کاهش فشار روحی در طول درمان انواع سرطان هستید ، Tai-chi همان است، تای – چی گاهی به معنای مراقبه در حرکت هم نامیده می شود زیرا از طریق انجام حرکات ملایم و نرم، آرامش را به ارمغان می آورد( اتصال ذهن – بدن ).

در چین باستان این حرکات در اصلی برای دفاع شخصی ابداع شده بود و بعدها به نوع دلپذیری از ورزش تبدیل شد و امروزه برای کاهش فشار روحی و کمک به بسیاری از بیماری ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

درک تایی – چی :

تایل – چی که چی – چوان (chi-chuan) هم نامیده می شود، یک سیستم غیر رقابتی و خود – آهنگ از کشش و ورزش جسمانی ملایم است. برای انجام تای- چی مجموعه ای از حالتها و حرکات به صورت آهسته و دلپذیر بکار میرود.

هر حالت بدون مکث به حالت بعدی انتقال مییابد و بگونه ای عمل می شود که گویی بدن شما مدام در حرکت است. تای – چی روش های مختلف و متعددی دارد مثل وو (WU) وینگ (yong).

هر روش تاکیدات خود را در اصولی و روشی های مختلف تای – چی دارد. همچنین در درون هر روشی نیز تفاوت هایی وجود دارد. برخی ممکن است بر حفظ سلامت تاکید و تمرکز کنند و برخی بر جنبه های هنری تای – چی تاکید داشته باشند.

نتیجهٔ همهٔ این تفاوتها این است که بیش از ۱۰۰ حرکت و حالت ممکن در تای – چی وجود دارد که نام بسیاری از آنها از نام حیوانات یا طبیعت گرفته شده است. با وجود این تفاوتها، همه شکل های تای – چی شامل حرکات موزونی هستند که با تنفس هماهنگ شده، موجب آرامش درونی می شوند.

تمرکز مورد نیاز برای تای – چی شما را مجبور می کند تا در زمان حال زندگی کنید و افکار مشوش و اضطراب آور را کنار بگذارید.

چه کسی می تواند تای – چی انجام دهد؟

شدت تای – چی برحسب شکل و روش آن فرق می کند. مثلاً برخی از اشکال تایی – چی حرکاتی سریعتر از سایر اشکال دارند. بهرحال اغلب اشکال آن برای همه ملایم و ظریف است.

همچنین با توجه به ارزانی ، عدم نیاز به ابزار خاصی و اینکه می توان در هر کجا و به تنهایی یا به صورت گروهی آنرا انجام داد، تایی – چی جاذبه بیشتری دارد.

اگرچه تایی – چی بطور کلی بی خطر است، به هرحال قبل از شروع آن با پزشک خود مشورت کنید و اگر مشکلی در رابطه با مفاصل، مهره ها یا قلبتان دارید، اگر باردار هستید، اگر هرگونه شکستگی یا پوکی استخوان شدید دارید، مشورت با پزشک اهمیت بیشتری خواهد یافت.

چرا تای – چی ؟

تایی – چی نیز مثل سایر درمان های مکمل و جایگزین که ذهن – بدن را بهم نزدیک می کند، فشار روحی را کاهش می دهد. در حین انجام تای – چی، شما بر حرکات و تنفسی متمرکز می شوید. این ترکیب حالتی از آرامش و آرامش ایجاد می کند.

فشار روحی، اضطراب و نگرانی و فشار، با تمرکز بر حال کنونی برطرف می شود و اثرات آن ممکن است تا مدتی پس از پایان حرکات تای – چی پایدار بماند.

تایی – چی همچنین ممکن است در سلامت کلی بیماران سرطانی نیز مؤثر باشد اگرچه آنرا نباید جایگزینی برای درمان ها و خدمات پزشکی متعارف دانست.

علیرغم پیشینهٔ تاریخی و قدمت این ورزش فقط در سالهای اخیر مطالعاتی روی آن صورت گرفته است و اگرچه نیازمند تحقیقات بیشتری است، همین تحقیقات مقدماتی نیز مؤید این است که ممکن است فواید بیشماری به غیر از کاهش فشار روحی داشته باشد که عبارتند از:

کاهش اضطراب در طول درمان انواع سرطان و شیمی درمانی ، نگرانی و افسردگی بهبود تعادل، نرمی و انعطاف و قدرت عضلانی کاهش زمین خوردن در افراد مسن بهبود کیفیت خواب کاهش فشار خون بهبود شرایط قلبی – عروقی در افراد مسن کاهش دردهای مزمن

افزایش انرژی , تحمل و پایداری، چابکی و چالاکی احساس کلی سالم بودن

نحوه شروع تای-چی :

حتی اگر توان خرید یا اجارهٔ فیلم یا کتاب درباره تای-چی را دارید، حتماً برای شروع از یک راهنمای خبره کمک بگیرید تا به حداکثر فواید تای-چی دست یابید و فنون آنرا بخوبی بیاموزید.

سایت های اینترنتیتای-چی همچنین میتواند فلسفهٔ این فنون تن آرامی را به شما آموزش دهد. بنابراین فارغ از اینکه چه سنی داشته باشید، یا توان بدنی شما چقدر باشد میتوانید از تای – چی استفاده کنید.

راهنمای تای – چی میتواند حالتها و وضعیتهای اختصاصی و همچنین نحوه تنظیم تنفس را به شما آموزش دهد.

راهنمای تایی – چی میتواند به شما آموزش دهد که اگر مبتلا به آسیبها، بیماریهای مزمن یا مشکلات تعادلی و تطابق هستید چگونه تای-چی را بی خطر انجام دهید.

اگرچه تایی – چی ملایم، نرم و فاقد هیچگونه عارضه جانبی است، اگر ندانید چگونه باید حرکات آنرا را انجام دهید، احتمال آسیب دیدن وجود دارد.

در شروع آموزش و یادگیری تایی – چی احتمال کشیدگی عضلات وجود دارد. یا ممکن است ضایعه ای از قبلی موجود بدتر شود و چنانچه مشکلات تعادلی داشته باشید احتمال سقوط در حال اجرا وجود دارد.

بخاطر داشته باشید راهنمایان تای – چی نیازی به داشتن مدرک ندارند در حالی حاضر هیچگونه برنامه آموزشی استانداردی برای آنها وجود ندارد. بنابراین فقط می توانید تمرین ها و تجارب یک راهنما را ارزیابی کنید.

از او توصیه بخواهید و مطمئن شوید که با ورزشی ها و تمرینهای او احساسی راحتی می کنید. تای چی بر تکنیک بیش از قدرت تاکید دارد.

در واقع چون تای – چی فشار کمی دارد، بخصوصی برای افراد مسن که به هر دلیلی ورزشی نمی کنند مناسب تر در نهایت برای انجام تای چی به تنهایی باید از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشید ولی اگر فعالیتهای جمعی را دوست دارید در جستجوی کلاس های گروهی تایی – چی باشید.

حفظ اثرات تایی – چی :

برای دستیابی به کاهش هرچه بیشتر فشار روحی و نیز سایر فواید تایی-چی باید آنرا بطور منظم انجام دهید یا اینکه پس از ۱۲ هفته کلاس تای-چی می توانید تا حدودی از فواید آن بهره مند شوید ولی اگر آنرا برای مدت طولانی انجام دهید و ورزیده تر شوید، میتوانید از فواید درازمدت آن بیشتر لذت ببرید.

برای ایجاد یک عادت روزانه می توانید تای-چی را در یک محل خاص و در ساعت معینی از روز انجام دهید تا آنرا سودمند بیابید. اما اگر برنامه غیرقابل پیش بینی و نامنظمی دارید هر زمان که چند دقیقه فرصت دارید می توانید انرا انجام دهید.

اگر در یک وضعیت پرفشار روحی گرفتار شدید مثلا ماندن در یک خیابان پرترافیک یا حضور در یک جلسه کاری پر مجادله، حتی بدون انجام دادن واقعی حرکات می توانید آنها را در بستر آرام ذهن – بدن تجسم کنید.