google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

عوامل ایجاد سرطان در بدن چیست

عوامل ایجاد سرطان در بدن چیست

نوشته admin

شاید بارها این پرسش در ذهن شما شکل گرفته باشد که عوامل ایجاد سرطان در بدن چیست ؟

بسیاری از ما در طول شبانه روز به طرق مختلف مانند تلویزیون ،رادیو، روزنامه ها، کتاب ها و شبکه های مجازی در مورد علت های بروز سرطان مطالب گوناگونی شنیده یا خوانده ایم.

با بسیاری از عوامل رایج ایجاد سرطان مانند تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات، آلودگی های زیست محیطی ، ژنتیک، استفاده از برخی داروها و غیره آشنایی نسبی پیدا کرده ایم.

شاید برخی از ما یک یا چندین مورد از این عوامل را در خود جستجو و پیدا کرده ایم و یا هیچکدام از این عوامل را در خود سراغ نداریم.

مطلبی که در ادامه به آن پرداخته میشود یکی از مهم ترین عواملی است که در ایجاد و شکل گیری سرطان بحث میکند و کمتر در رسانه ها و مقالات علمی به چالش کشیده می شود.

 

عوامل ایجاد سرطان در بدن چیست ؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که سیستم بدن انسان یک ارگان کاملا منظم  و برنامه ریزی شده است که هیچ چیز در آن به خودی خود وبی علت رخ نمیدهد.

سبک زندگی ما انسان ها مسیر این برنامه ریزی را تغییر می دهد.

هر روز در بدن انسان  هزاران سلول سرطانی تولید میشود ولی سیستم ایمنی بدن به این سلول ها اجازه رشد نمی دهند و آنها را از بین می برند.

حال اگر سیستم ایمنی به هر دلیلی ضعیف شود و از حد طبیعی خود کمتر فعالیت کند این سلولها مجال رشد و تکثیر پیدا می کنند .

هرقدر سیستم ایمنی ضعف بیشتری نشان دهد این سلولها با تعداد و سرعت بیشتری تکثیر می شوند تا جایی که توده سرطانی شکل میگیرد .

در واقع این سلول ها مانند سربازان آماده نبرد در بدن ما نمایان می شوند که منتظر فرصت حمله هستند.

یکی از عواملی که در چند سال اخیر در کشورهای توسعه یافته بسیار به آن پرداخته می شود بهداشت روانی فرد است.

وقتی انسان ها در زندگی خود امید و انگیزه دارند سیستم دفاعی بدن مانند سربازان همیشه در آماده باش هستند و سلولهای سرطانی اجازه عرض اندام پیدا نمی کنند .

هر قدر این امید و انگیزه کمتر باشد به همان نسبت آمادگی کمتری برای پیشگیری وجود دارد.

جوانانی که در بهترین دوران زندگی خود بی انگیزه و بی تفاوت هستند و هیچ برنامه ریزی خاصی برای زندگی خود ندارند یا در معرض استرس های گوناگون در محیط زندگی و کار خود هستند یا افراد مسن که برای ادامه زندگی خود دلخوشی خاصی ندارند و احساس بیهودگی می کنند یا افرادی که نگرانی ها و رنج های روحی دارند بسیار در معرض هجوم این سلول های فرصت طلب هستند.