google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

سرطان دهانه رحم و علل و نشانه های بروز آن

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم و علل و نشانه های بروز آن

نوشته admin

دومین سرطان شایع در میان خانم ها در ایران و جهان سرطان دهانه رحم می باشد. خانم ها بیش تر از برای آقایان برای کنترل سلامتی خود به پزشک مراجعه می کنند . اما این کنترل سلامتی در تمام خانم ها صدق نمی کند. بسیاری از زنان جوان علائم بیماری سرطان را نادیده می انگارند. زیرا فکر می کنند سرطان مخصوص افراد مسن می باشد. در ادامه این مطلب از مجله کلاه گیس با ما همراه باشید تا بیش تر با سرطان دهانه رحم آشنا شوید.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم چیست؟

امروزه سرطان در بین افراد جوان و حتی کودکان هم فراگیر شده است. در نتیجه باید به نشانه های بیماری توجه بیش تری شود.
میزان مبتلایان به سرطان دهانه رحم با افزایش رفتارهای پرخطر و داشتن شریک جنسی متفاوت در خانم ها و یا همسران آن ها رابطه زیادی دارد ولی این تنها یکی از علل می تواند باشد.

خانم هایی که در سنین پایین ازدواج می کنند و یا خانم هایی که همسرشان ختنه نشده است نیز در خطر ابتلا به این بیماری هستند مصرف دخانیات نیز شانس ابتلا را افزایش می دهد .
افزایش سن و نیز یائسگی و نیز سابقه پاپ اسمیر غیر طبیعی در ابتلا به بیماری موثر است.
رژیم غذایی با میزان پایین دریافت اسید فولیک در ابتلا نقش دارند . عامل اصلی ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان ویروس پاپیلومای انسانی است.

👈بیش تر بدانید: سرطان تخمدان چگونه ایجاد می شود؟

سرطان دهانه رحم چگونه ایجاد می شود؟

دهانه رحم قسمت پایینی رحم است، جایی که رحم به واژن می رسد. سرطان دهانه رحم (سرطان سرویکس) زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های طبیعی در دهانه رحم، به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل می‌شوند و خارج از کنترل، رشد می‌کنند. اکثر افرادی که در مراحل اولیه، سرطان دهانه رحم آنها تشخیص داده می شود و درمان می شوند؛ پیامد بسیار خوبی دارند.

توجه

همه سرطان ها از یک سلول‌ که واحد سازنده بدن هستند شروع می‌‌‌‌‌‌‌ شوند. سلول ها بافت ها و اندام های بدن را تشکیل می دهند‌‌ ‌‌‌.
سلول ها به طور طبیعی رشد می کنند و تقسیم می‌‌‌‌‌‌ شوند تا سلول های جدیدی را که بدن به آن ها نیاز دارند تشکیل دهند. وقتی سلول ها پیر شده و مرد‌‌‌ند سلول های جدید جایگزین آن ها می‌‌‌‌‌‌ شوند.
در صورتی که این روند منظم بهم ‌‌‌‌‌‌‌‌ریزد، سلول ها بافت ناهمگون که غده یا تومور نامیده می شوند را تشکیل می دهند.
سرطان گردن رحم نوعی بیماری می باشد که در آن رشد بافت بدخیم از ناحیه گردن رحم شروع می شود و به بافت های اطراف حمله می کند. گردن رحم یا زهدان قسمتی از دستگاه تناسلی خانم ها است که به ناحیه باریک و تحتانی رحم که به مهبل یا واژن می رسد را شامل می شود.

نشانه ها و علائم سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه بدون علامت و نشانه است. با پیشرفت بیماری علائم خون ریزی غیرطبیعی و ترشحات غیرطبیعی واژن یا مهبل که با بو بد همراه است.
خون ریزی پس از مقاربت, لکه بینی و خون ریزی پس از یائسگی و یا خون ریزی غیرطبیعی قاعدگی قابل مشاهده است.
یک آزمایش ساده و بدون درد تشخیص و غربالگری سرطان دهانه رحم تست پاپ اسمیر است.
پزشک متخصص زنان یا ماما مقداری از سلول های مخاط دهانه رحم را با وسیله مخصوص برداشته و بر روی یک لام شیشه ای جهت بررسی در آزمایشگاه منتقل می کند تا توسط پاتولوژیست از نظر وجود سلول های بدخیم و سرطانی مورد بررسی قرار گیرد.
در صورت وجود سلول های پیش بدخیم و یا سرطانی از بافت دهانه رحم نمونه برداری می شود تا تشخیص قطعی سرطان دهانه رحم مشخص گردد.
آزمایش پاپ اسمیر پس از شروع فعالیت جنسی هر سال و پس از دو تست منفی متوالی هر ۳ سال یک بار تکرار باید گردد. معمولاً بهتر است دو هفته پس از اتمام عادت ماهانه انجام شود و تا دو روز قبل آزمایش مقاربت جنسی صورت نگیرد.
درمان های سرطان گردن رحم در اغلب موارد شامل برداشتن رحم است و اگر تخمدان ها را هم شامل شود بیمار هرگز باردار نخواهد شد.

👈بیش تر بدانید: سرطان خون چه ویژگی هایی دارد؟

درمان سرطان دهانه رحم

اگر بیماری زود تشخیص داده شود با برداشت کامل دهانه و گردن رحم و بخشی از مهبل قسمت اعظم رحم دست نخورده می ماند و امکان بارداری در آینده وجود دارد .
در زمان برداشتن رحم جراح بررسی می کند که سرطان به ماهیچه رحم نفوذ کرده و یا غدد لنفاوی و اندام های دیگر محدوده لگن را در گیر کرده است از طریق سیستم لنفاوی و خون سرطان به دیگر نقاط بدن قابل سرایت می باشد.

پرتودرمانی و شیمی درمانی بعد از عمل جراحی توسط دکتر معالج قابل تجویز است. تعداد محدودی از زنان با هورمون ‌درمانی، درمان را ادامه می دهند.
عوارض جانبی پرتودرمانی به مقدار درمان بستگی دارد عوارض جانبی شایع پرتو درمانی شامل خشکی و قرمز شدن پوست، ریزش موی سر و احساس خستگی مفرط است .
در طول شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده از کلاه گیس از موی طبیعی جهت پوشش سر و حفظ زیبایی ظاهری و روحیه نیز بسیار مناسب است.
همچنین پرتو درمانی سبب اسهال و تکرر و احساس ناراحتی در دفع ادرار و کاهش تعداد گلبول‌‌‌‌‌‌های سفید خون محافظ بدن و عوارض مربوط به آن می شود.

آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟

آیا سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است؟

باید بگوییم که در بسیاری از موارد بله. تقریباً تمام سرطان های دهانه رحم توسط ویروسی به نام HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد می شود که از طریق تماس پوست به پوست و رابطه جنسی منتقل می شود. واکسن هایی که از ابتلای افراد به ویروس پاپیلومای انسانی جلوگیری می کند اکنون در دسترس هستند. از پزشک خود بپرسید که آیا به شما پیشنهاد می شود واکسن HPV را تزریق کنید و دریافت آن در چه زمانی مناسب است؟ این واکسن هم برای مردان و هم برای زنان موجود است. اگر فرد قبل از شروع رابطه جنسی واکسن را دریافت کند، بهترین کارایی را دارد، اما اگر قبلاً رابطه جنسی داشته اید نیز، می تواند کمک کند.