ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

نوشته admin

می توانید این گونه فکر کنید که ماساژ فقط یک کار تجملی است و تنها در باشگاه های مخصوصی مرفهین انجام می شود ولی آیا میدانستید که ماساژ درمانی در ترکیب با درمان های رایج، به منظور کاهش تنش و درد و سرعت بخشیدن به درمان برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با مجله کلاه گیس همراه باشید تا بیش تر با ماساژ درمانی آشنا شوید.

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی چیست؟

هنگام ماساژ، ماساژ دهنده بافت های نرم ، عضلات ، پوست و تاندون ها را با استفاده از سر انگشتان، دست ها و مچ هایش ، ماساژ می دهد. ماساژ می تواند توسط بسیاری از متخصصین مراقبین بهداشتی از جمله درمانگر حرکات فیزیکی، درمانگر حرفه ای و متخصص ماساژ انجام شود.

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد و به روش های متنوعی انجام می شود.

ماساژ درمانی می تواند باعث احساس آرامش شود ولی شاید نتواند همه ناراحتی های شما را بر طرف کند. همچنین اگر ماساژ اشتباه انجام شود ممکن است به شما آسیب هم برساند.

قبل از شروع هر گونه ماساژی در مورد آن تحقیق کنید تا مطمئن شوید که تجربه ای است بی خطر و لذت بخش در انتظار شما باشد.

چرا ماساژ درمانی انجام می شود؟

چرا ماساژ درمانی

ماساژ درمانی می تواند کشیدگی عضلات شما را کاهش دهد و اغلب مردم برای تن آرامی، تسکین تنش و نگرانی و یا کاهش گرفتگی عضلانی ، از آن استفاده می کنند.

ماساژ درمانی همچنین می تواند باعث شود که بدن به طور طبیعی مواد ضد درد آزاد کند و باعث تقویت دستگاه ایمنی شود.

هنوز مطالعات زیادی برای اثبات فواید ماساژ لازم است. با این حال برخی از مطالعات، ماساژ را در موارد زیر مفید یافته اند:

اضطراب

ماساژ اضطراب را در کودکان افسرده و زنان مبتلا به آنورکسی (لاغری با منشاء عصبی) کاهش میدهد و در بزرگسالانی که تصمیم به ترک سیگار دارند نیز اضطراب و علائم ترک را کم می کند.

درد

در مبتلایان به بیماری فیبرومیالژیا (دردهای عضلانی)، میگرن و کسانی که تازه جراحی شده اند درد کاهش یافته است. با ماساژ کمر درد هم می تواند بهبود یابد. به هر حال کمر درد هنوز مورد بررسی است و نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

درد زایمان

به نظر می رسد ماساژ در هنگام زایمان، فشار روحی و اضطراب را کاهش می دهد. عضلات را شل می کند و باعث کم شدن درد می شود.

رشد نوزادان

ماساژ در نوزادان نارسی، باعث افزایش وزن و کاهش زمان بستری در بیمارستان شده است.

کودکان مبتلا به دیابت

کودکانی که هر روز توسط والدینشان ماساژ داده شده اند، در مصرف داروها و رعایت رژیم غذایی شان جدی تر بوده، و در نتیجه میزان قند خون کم تری داشتند.

کوفتگی ناشی از ورزش

برخی از ورزشکاران پس از ورزش، ماساژ دریافت می کنند به خصوص برای عضلاتی که در ورزشی بیش ترین فشار و فعالیت را تحمل کرده اند. ماساژ باعث افزایش جریان خون به عضلات می شود و ممکن است باعث کاهش کوفتگی عضلات پس از ورزش شود.

کاهش و یا ترک الکل

اگر ماساژ با درمان های متعارف همراه و ترکیب شود باعث کاهش و یا ترک الکل می شود.. ماساژ باعث ایجاد احساس ایمنی و پشت گرمی در درمان می شود.

اعتماد به نفس

از آن جا که ماساژ متضمن تماس مستقیم با فردی دیگر است و همچنین چون ماساژ از طریق لمس است، می تواند به شما احساس مراقبت و حمایت شدن بدهد.

این توجه مخصوص در بیمارانی که معلولیت های جسمانی دارند یا مراحل انتهایی بیماری را طی می کنند، می تواند تصویر خوبی از «خود» برایشان ایجاد کند. همچنین استفاده از «لمس» در پرستاری از کودکان مبتلا به محدودیت های جسمانی شدید بسیار موثر است .

همچنین باید بگوییم که ماساژ درمانی برای افسردگی نیز بسیار تاثیرگذار است.

خطرات ماساژ

خطرات ماساژ

اگر ماساژ درمانی توسط یک درمانگر کار آزموده انجام شود به طور کلی بی خطر است ولی ماساژ برای همه نیست . برای برخی از مردم ممکن است خطرناک باشد .

چنان چه دچار یکی از موارد زیر هستید قبل از گرفتن وقت برای ماساژ، حتما با پزشک خود مشاوره نمایید:

 • سوختگی یا زخم باز در نواحی که باید ماساژ داده شود.
 • سکته قلبی اخیر
 • سرطان، باید از ماساژ دهنده بخواهید از فشار مستقیم روی ناحیه تومور خودداری کند.
 • شکستگی های ترمیم نشده
 • آرتریت روماتوئید در ناحیه ای که باید ماساژ داده شود.
 • پوکی استخوان شدید

بعلاوه اگر باردار هستید قبل از ماساژ با پزشکتان مشورت کنید. ماساژی که مناسب و صحیح انجام شود به ندرت منجر به آسیب یا جراحت می شود. از ماساژ دهنده خود در مورد تجربه ، آموزشی که دیده و نیز توانایی هایش سوال کنید.

اگر در هر بخش از ماساژ احساس کردید درست نیست یا احساس درد کردید ، همان موقع مطرح کنید و با ماساژ دهنده در میان بگذارید. اغلب مشکلات جدی از فشار بیش از حد موقع ماساژ ناشی می شود. در موارد بسیار نادر ممکن است سبب بروز موارد زیر شود:

 • خونریزی داخلی
 • آسیب دیدن عصب
 • فلج موقت

اگر در مورد آسیب های احتمالی نظری دارید با پزشک معالج یا ماساژ دهنده خود صحبت کنید. مطرح کردن پرسش ها به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

هنگام ماساژ چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

هنگام ماساژ چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

هر نوع ماساژ درمانی که انتخاب کرده باشید، باید در حین و پس از آن احساس آرامش و تن آرامی داشته باشید. وقتی برای، ماساژ می روید، می توانید انتظار داشته باشید که به چند پرسش پاسخ دهید:

آیا برای عضلات تحلیل رفته تان نیاز به کمک دارید؟

همچنین او می خواهد بداند آیا مبتلا به بیماری خاصی هستید یا خیر تا بتواند تصمیم بگیرد آیا ماساژ برای شما بی خطر است و چگونه آن را برای شما ایمن تر انجام دهد.

مسئله پوشش

برای انجام ماساژ درمانی از شما درخواست می شود بیش تر لباس های خود را درآورید. ماساژ دهنده باید محل خاصی را برای این کار در اختیار شما قرار دهد و در ضمن پوشش یا حوله ای را برای پوشانیدن خود به شما بدهد.

یک ماساژدهنده خوب رعایت شرم و حیای شما را می کند و در طول ماساژ تا حد ممکن شما را پوشیده نگاه می دارد. اگر خارج کردن لباس برای شما آرامش بخش نیست یا اگر احساس خوبی ندارید از ماساژ صندلی استفاده کنید.

این نوع ماساژ در حالی که روی صندلی نشسته اید انجام می شود. این صندلی به جلو خم می شود به طوری که ماساژدهنده می تواند پشت شما را هم ماساژ دهد. برای این ماساژ درمانی نیازی به بیرون آوردن لباسها نیست و اغلب به جای محیط خصوصی در یک فضای باز انجام می شود.

درخواست برای دراز کشیدن

در بیش تر ماساژها، لازم است شما روی یک تخت دراز بکشید. برای وضعیت های مختلف هنگام ماساژ ممکن است نیاز به بالش و متکا داشته باشید که کمک می کند در حین ماساژ کاملا راحت باشید.

معمولا موسیقی ملایمی هم هنگام ماساژ پخش می شود.

داشتن روغن ها و لوسیون های مخصوص

برخی از ماساژ دهنده ها برای کم کردن اصطکاک هنگام ماساژ از روغن ها و لوسیون هایی استفاده می کنند. اگر به هر یک از موادی که در اغلب این روغن ها و لوسیون ها وجود دارد، حساسیت دارید، حتما به ماساژ دهندهٔ خود بگویید. او می تواند از محصولاتی که آن مواد را ندارد استفاده کند. شما می توانید درخواست کنید که از هیچ روغن و لوسیونی استفاده نشود.

هرگز درد زیاد نداشته باشید

دردی که بیش تر از یک ناراحتی زود گذر باشد، نشان دهنده این است که یک جای کار اشکال دارد. اگر ماساژ دهنده بیش از حد فشار می دهد، به او بگویید تا فشار را کمتر کند.

ماساژ دهنده حتما باید از شما بازخورد بگیرد تا بهترین حالت را برای ماساژ شما پیدا کند. گاهی ممکن است در نقطه حساسی از یک عضله احساسی شبیه به گره داشته باشید. احتمال دارد هنگامی که ماساژ دهنده روی آن نقطه کار می کند، احساس ناراحتی کنید ولی اگر دردناک شد باید بگویید و اعلام کنید.

حدود یک ساعت وقت می برد

ماساژ غالبا حدود یک ساعت وقت می گیرد. اگر چه ممکن است تا ۹۰ دقیقه هم طول بکشد. بسته به میل شماست .

راهی به سوی سلامتی

راهی به سوی سلامتی

ماساژ درمانی می تواند به منظور تن آرامی و برطرف شدن اضطراب و کاهش درد موثر واقع شود. ماساژ یکی از راه های مؤثر در حفظ سلامت است ولی جای درمان پزشکی استاندارد و ورزشی را نمی گیرد.

آدرس دفتر مرکزی :تهران ، خیابان طالقانی ، نبش ایرانشهر ، جنب بانک تجارت ، پلاک ۲۸۲ ، طبقه ۵ (نزدیک مترو طالقانی و فردوسی )

 • ۰۲۱-۸۸۸۲۰۸۱۷
 • ۰۲۱-۸۸۸۴۰۸۷۲
 • info@kolahgiss.ir