google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟ ارتباط نگران کننده کاهش وزن با ریزش مو

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟ ارتباط نگران کننده کاهش وزن با ریزش مو

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟ ارتباط نگران کننده کاهش وزن با ریزش مو

نوشته admin

کاهش وزن فواید زیادی برای سلامتی دارد که شامل بهبود خلق و خوی بهتر، عزت نفس، خواب و تحرک است. همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان، فشار خون و مشکلات ریه را کاهش خواهد داد. با این حال، کاهش وزن غیر اصولی می تواند عوارض جانبی مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر خیلی سریع وزن کم کنید، ممکن است منجر به ریزش مو شود. اگر چه ریزش مو همراه با کاهش وزن یک مشکل رایج نیست، اما در صورت عدم مراقبت مناسب ممکن است اتفاق بیفتد.

در این مقاله از سایت فروش کلاه گیس در مورد انواع ریزش مو، رابطه کاهش وزن با ریزش مو، نحوه جلوگیری از آن و داروهای رشد مجدد مو صحبت می کنیم.

انواع ریزش مو

آلوپسی آندروژنتیک

عوامل ژنتیکی در درجه اول باعث ریزش موی آلوپسی آندروژنتیک می شوند. این ریزش مو کاملا شایع است و از هر دو نفر یک نفر را مبتلا می کند. این مسئله به دلیل سطوح بالای هورمون هایی به نام آندروژن موجود در فولیکول های مو اتفاق می افتد. آندروژن ها باعث ریزش مو می شوند زیرا چرخه رشد مو را کوتاه می کنند. همچنین در صورت ابتلا به آلوپسی آندروژنتیک، تارهای مو نازک و کوتاه می شوند.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium) نوعی ریزش موی رایج است و بسیاری از بزرگسالان حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه می کنند. اما علت دقیق این نوع ریزش مو ناشناخته است. ممکن است برای یک دوره کوتاه یا مزمن رخ دهد. در این حالت موها به سرعت می ریزند.

رابطه کاهش وزن با ریزش مو

دلایل مختلفی ممکن است باعث ریزش مو پس از کاهش وزن شود. بعضی از آنها شامل موارد زیر هستند:

کاهش وزن سریع

این مسئله می تواند منجر به تلوژن افلوویوم حاد شود، که طبق تحقیقات، یکی از علل شایع ریزش مو است. با این حال، تلوژن افلوویوم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. معمولاً پس از سه ماه کاهش وزن سریع رخ می دهد و می تواند تا شش ماه ادامه یابد.

رژیم غذایی با پروتئین کم

با هدف کاهش وزن، ممکن است به سراغ یک رژیم کم کالری بروید. با این حال، طبق تحقیقات، اگر رژیم غذایی شما کمبود پروتئین داشته باشد، می تواند مضر باشد و باعث ریزش مو شود. پروتئین یک ماده مغذی ضروری است که نقش حیاتی در فرآیندهای حمایت از زندگی مانند ترمیم بافت، هضم، تنظیم آب و ترشح هورمون ایفا می کند.

در عین حال، پروتئین ها برای تولید کراتین ضروری هستند که نقش حیاتی در تقویت رشد مو دارد. بنابراین، هنگامی که سطح پروتئین در بدن کاهش می یابد، بدن پروتئین را برای عملکردهای ضروری استفاده می کند و فرآیندهای غیر ضروری مانند رشد مو و سلامت مو را نادیده می گیرد. مکمل های بیوتین می توانند به ترمیم رشد مو کمک کنند.

مداخلات کاهش وزن

ریزش مو همچنین یکی از عوارض جانبی رایج کاهش وزن سریع به دنبال جراحی کاهش وزن، مانند بای پس معده است و می تواند از حدود ۳ ماه پس از عمل شما شروع شود. هم خود جراحی که استرس زیادی به بدن شما وارد می کند و هم کاهش وزنی که به دنبال آن رخ می دهد، می تواند عامل ریزش مو باشد.

مداخلات و جراحی های کاهش وزن می تواند باعث کمبود پروتئین ها و ویتامین های ضروری شود که ممکن است باعث ریزش مو شود. به عنوان مثال، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد ۵۰ شرکت کننده داشت که تحت عمل جراحی گاسترکتومی اسلیو قرار گرفتند. پس از جراحی، ۵۶ درصد از کل شرکت کنندگان ریزش موی قابل توجهی را گزارش کردند. همچنین، مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۰ با ۱۱۲ شرکت ‌کننده زن که گاسترکتومی اسلیو انجام داده بودند، نتایج مشابهی داشت. باز هم نتایج نشان داد که ۷۲ درصد از شرکت کنندگان ریزش مو را گزارش کردند. که نشان دهنده کاهش وزن با ریزش مو است.

رژیم غذایی کم کالری

مهمترین ریزمغذی های ضروری برای رشد مو ویتامین های B، ویتامین C و E، روی، امگا ۳ و آهن هستند. بنابراین موهای شما برای رشد مناسب نیاز به تغذیه کافی دارند. متأسفانه، طبق تحقیقات انجام شده، برنامه ریزی نادرست رژیم های غذایی با کمبود کالری، بدن شما را از مواد مغذی ضروری محروم می کند. مطالعه ای بر روی ۱۸۰ زن نشان داده است که از هر ۲۲ زن، ۱ زن به دلیل رژیم های غذایی نامطلوب دچار ریزش مو می شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌ دهد که رژیم‌ های غذایی سخت می‌ تواند منجر به کمبود اسیدهای چرب، روی و پروتئین شود که رابطه کاهش وزن با ریزش مو را نشان می دهد.

رژیم های غذایی محدود کننده مواد مغذی

رژیم های غذایی محدود به رژیم هایی اطلاق می شود که گروهی (یا گروه های) از مواد مغذی را ندارند. این رژیم ها باعث کمبود مواد مغذی در بدن می شود و می تواند منجر به ریزش مو شود. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که رژیم های کم کالری و کمبود اسیدهای چرب ضروری و مواد مغذی مانند آهن، روی و سلنیوم می تواند باعث ریزش مو شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی محدود باعث استرس و ریزش مو می شود.

 

آیا باید نگران ریزش مو باشید؟

ریزش مو یک مشکل خطرناک و تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، علت اصلی ریزش مو می تواند باعث نگرانی شود. رابطه کاهش وزن با ریزش مو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، کمبود شدید کالری می تواند باعث از دست دادن عضلات شود. علاوه بر این، مصرف کم پروتئین می تواند مانع حرکت عضلات و عملکرد و پاسخ ایمنی شود. همچنین ممکن است منجر به مشکلات روده ای شود و خطر افسردگی را افزایش دهد. با توجه به اینکه این شرایط چقدر می تواند شدید باشد، در صورت مواجهه با ریزش مو می توانید با پزشک مشورت کنید.

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟

 

راه هایی برای جلوگیری از ریزش مو هنگام کاهش وزن

سلامت و تغذیه خوب می تواند به شما کمک کند تا هم از ریزش موی ناشی از کاهش وزن جلوگیری کنید و هم وضعیت موهای خود را بهبود بخشید. کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به حفظ وزن و رژیم غذایی سالم انجام دهید.

تغذیه خود را بهبود بخشید

پیروی از یک رژیم غذایی محدود یا افراطی یک روش رایج برای کاهش وزن سریع با کاهش میزان مصرف و اجتناب از برخی گروه های غذایی است. اما این می تواند منجر به سوء تغذیه و ریزش مو شود.

رژیم های محدود کننده رایج عبارتند از:

  • رژیم کتوژنیک (کتو) – شما فقط وعده های غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب می خورید.
  • روزه متناوب – شما فقط در زمان خاصی از روز غذا می خورید.
  • رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) – شما فقط غذاهای مایع، غذاهای نرم یا وعده های بسیار کوچک می خورید. این نوع رژیم فقط باید تحت نظر پزشک رعایت شود (اغلب پس از جراحی کاهش وزن تجویز می شود).

اگر چیزی را که می خورید محدود کرده اید و نگران این هستید که روی تغذیه و موهای شما تأثیر بگذارد، سعی کنید به یک رژیم غذایی متعادل تر را دنبال کنید. این به شما کمک می‌ کند تا مطمئن شوید که ویتامین‌ ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای عملکرد صحیح، از جمله برای حفظ موهای سالم را دریافت می ‌کنید.

اگر رژیم غذایی خود را محدود کرده اید، می تواند به این معنی باشد که بدن شما مواد مغذی (به ویژه پروتئین) مورد نیاز برای رشد موهایتان را دریافت نمی کند، که منجر به نازک شدن یا ریزش مو می شود. کمبود وزن یک عامل خطر برای ریزش مو است.

یکی از راه‌ های بررسی اینکه آیا ممکن است کمبود وزن داشته باشید، بررسی شاخص توده بدنی (BMI) است. این شاخص قد و وزن شما را اندازه می گیرد و به شما می گوید که آیا به طور بالقوه اضافه وزن یا کاهش وزن دارید. به خاطر داشته باشید که BMI عضله، چربی و استخوان شما را در کنار وزن در نظر نمی گیرد. بنابراین اگر نگران وزن خود هستید یا این که چگونه ممکن است روی موهای شما تأثیر بگذارد، همیشه بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

اگر تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کرده اید و هنوز باید وزن کم کنید تا به تناسب اندام برسید، می توانید سعی کنید بیشتر فعال باشید.

از مکمل ها استفاده کنید

یک رژیم غذایی محدود می تواند به سطوح پایین (کمبود) ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، از جمله ویتامین هایی که برای موهای سالم نیاز دارید، منجر شود. به عنوان مثال، کمبود آهن، B12  یا فولات می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. پزشک می تواند کمبود مواد مغذی را با آزمایش خون بررسی کند و در صورت نیاز مکمل های مناسب را توصیه کند. کمبود مواد مغذی همچنین ممکن است در صورت تقلای بدن شما برای جذب مواد مغذی از غذا رخ دهد (که ممکن است بعد از جراحی کاهش وزن اتفاق بیفتد). در این مورد، پزشک ممکن است مولتی ویتامین حاوی کلسیم، آهن و ویتامین B12 را توصیه کند.

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی کاهش وزن، بهتر است یک رژیم کاهش وزن پایدار اتخاذ کنید. باید اطمینان حاصل کنید که غذایی که می خورید متعادل و بسیار مغذی باشد. اگر به یک رژیم غذایی محدود مانند یک رژیم غذایی گیاهی روی می آورید، مطمئن شوید که هنوز هم مواد مغذی را که به دلیل تغییر رژیم حذف کرده اید، دریافت می کنید. شما هنوز هم می توانید آن مواد مغذی را از طریق مکمل ها دریافت کنید. اگر تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرید، اطمینان حاصل کنید که سطح روی، آهن و ویتامین B12 خود را قبل و بعد از عمل بهینه نگه دارید. ماهی، آووکادو، عدس، تخم مرغ، حبوبات، سویا و انواع لوبیا برای سلامت مو مفید هستند.

چه زمانی باید برای ریزش مو به پزشک مراجعه کرد

ریزش مو پس از کاهش وزن معمولاً موقتی است و موهای شما به طور کلی پس از چند ماه به حالت عادی برمی ‌گردند. اما اگر وزن کم کرده اید یا از یک رژیم غذایی محدود پیروی می کنید و در حال ریزش مو هستید، بهتر است با پزشک صحبت کنید، تا آنها بتوانند علت آن را بررسی کنند.

همچنین اگر فکر می کنید کاهش وزن شما ممکن است ناشی از یک اختلال خوردن باشد، مانند بی اشتهایی عصبی، باید به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا حمایت لازم را برای مقابله با بیماری خود را دریافت کنید و به تعادل مجدد رژیم غذایی شما کمک کنند.

علاوه بر وزن کم بدن (BMI) و ریزش مو، علائم رایج اختلال خوردن عبارتند از:

  • رژیم غذایی خود را محدود کنید زیرا از افزایش وزن می ترسید، حتی اگر وزن کم دارید.
  • از دست دادن وعده های غذایی، نخوردن زیاد یا پرهیز از برخی غذاها، که می تواند زندگی اجتماعی شما را مختل کند.
  • مصرف داروهایی برای کاهش گرسنگی (سرکوب کننده های اشتها) یا بیشتر به توالت رفتن (ملین ها).
  • زیاده روی در خوردن مقدار زیادی غذا و سپس بیمار کردن خود.

همچنین اگر بدون تلاش وزن کم کرده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از شرایط پزشکی وجود دارد که می ‌تواند باعث ریزش مو و مشکلات وزن شود، از جمله اختلالات تیروئید، بنابراین پزشک شما می‌تواند به بررسی علت کاهش وزن کمک کند. به یاد داشته باشید، کاهش وزن تنها دلیلی نیست که ممکن است دچار ریزش مو شوید.

داروهای مفید برای رشد مجدد مو پس از کاهش وزن

اگر با ریزش بیش از حد مو یا نازک شدن مو مواجه هستید، با متخصص تغذیه یا متخصص پوست خود مشورت کنید. علاوه بر این، داروهای مختلفی در دسترس هستند که می توانند رشد مو را افزایش دهند. تعدادی از آنها عبارتند از:

  • ماینوکسیدیل: آزمایشات بالینی نتایج خوبی را برای ماینوکسیدیل ارائه کرده است. به بهبود نازک شدن و ریزش مو کمک می کند.
  • اسپیرونولاکتون: کارآزمایی ‌های بالینی نتایج خوبی را برای اسپیرونولاکتون، به‌ ویژه برای زنان، ارائه کرده‌اند.
  • مکمل ها: درک این نکته ضروری است که آنچه می خورید نقش حیاتی در تعیین سلامت موهای شما دارد. به عنوان مثال، پروتئین برای سلامت مو حیاتی است. بنابراین، اگر نمی توانید پروتئین بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید، باید پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنید. می توانید غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، پنیر، توفو، مرغ، ماهی، سویا، حبوبات و حبوبات کامل مصرف کنید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید ترکیبات دال و برنج و غیره را انتخاب کنید.

اگر در حال حاضر وزن مناسبی ندارید، توصیه می شود برای از دست دادن وزن اضافی اقدام کنید. وزن سالم به شما کمک می کند تا از مشکلات مختلفی مانند مشکلات قلبی، دیابت، افزایش فشار خون و غیره که به دلیل اضافه وزن ایجاد می شود، جلوگیری کنید. با این حال، باید مراقب نحوه کاهش وزن خود باشید. کاهش وزن از طریق تکنیک‌ های نامناسب می ‌تواند بیش از آنکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. یکی از عوارضی که می تواند ایجاد کند ریزش مو است. بنابراین، هنگام کاهش وزن، اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از ریزش مو انجام دهید.

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟

رابطه کاهش وزن با ریزش مو چیست؟

 

سوالات متداول در مورد ارتباط کاهش وزن با ریزش مو

آیا ریزش مو در اثر کاهش وزن برگشت پذیر است؟

بله، ریزش مو در اثر کاهش وزن در بیشتر موارد یک وضعیت موقتی است. ریزش مو به دلیل کاهش وزن به دلیل شرایط ریزش مو به نام Telogen Effluvium رخ می دهد. برای کاهش وزن، باید کسری کالری داشته باشید. با انجام این کار، ممکن است عمدا یا ناخواسته مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت مو را کاهش دهید. باعث نازک شدن و ریزش مو می شود. اما جای نگرانی نیست. هنگامی که شروع به دریافت مجدد مواد مغذی کنید، رشد مو افزایش می یابد.

 

ریزش مو بعد از کاهش وزن چقدر طول می کشد؟

ریزش مو به دلیل کاهش وزن به دلیل تلوژن افلوویوم ایجاد می شود. در بیشتر موارد، ریزش مو موقتی است. معمولاً سه ماه پس از یک رویداد محرک (مانند کاهش وزن سریع) رخ می دهد و به مدت شش ماه ادامه می یابد.

کاهش وزن سریع چیست؟

اگر خیلی سریع وزن کم می کنید به آن کاهش وزن سریع می گویند. به عنوان مثال، از دست دادن ۲ پوند وزن در هفته را می توان کاهش وزن سریع نامید. در عوض، در نظر گرفتن یک رژیم کاهش وزن پایدار که در یک دوره طولانی اتفاق می افتد مفید خواهد کرد.

 

ویتامین خوب برای ریزش مو چیست؟

بدن برای داشتن موهای سالم به مواد مغذی مختلفی نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین های A، B، C، D و E نقش مهمی در افزایش سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو دارند. سایر مواد مغذی مانند پروتئین، روی و آهن نیز برای جلوگیری از سلامت مو ضروری هستند.

 

چرا موهای من شروع به نازک شدن کرد؟

هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل موقعیتی می توانند در نازک شدن مو نقش داشته باشند. به عنوان مثال، اگر والدین شما در سن خاصی شروع به ریزش مو کرده اند، احتمالاً در همان سن شروع به ریزش مو می کنید. استرس های مختلف نیز باعث نازک شدن مو و ریزش مو می شوند. موها ممکن است پس از جراحی نازک تر شوند زیرا سطح روی و آهن کاهش می یابد.

 

موها چه مدت پس از کووید می ریزند؟

در صورت ریزش مو پس از کووید، ریزش مو زودتر از حد معمول رخ می دهد. در حالی که ریزش مو معمولاً پس از سه ماه از رویداد محرک رخ می دهد. در کووید، فاصله بین بیماری و ریزش مو نزدیک به دو ماه است.

 

چه مقدار ریزش مو طبیعی است؟

درک تفاوت بین ریختن طبیعی مو و ریزش مو ضروری است. معمولاً همه افراد روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می دهند. با این حال، اگر ۵۰۰ تار مو در روز از دست بدهید، می تواند نگران کننده باشد.

 

اولین علائم کاهش وزن چیست؟

علائم مختلف نشان می دهد که بدن شما در حال کاهش وزن است. رایج ترین آن این است که لباس های خود را متفاوت می بینید. همچنین خواهید دید که دیگر همیشه گرسنه نیستید. همچنین ممکن است با کاهش وزن بیشتر، عضله های بیشتری را مشاهده کنید. علاوه بر این، هنگام کاهش وزن، سلامت عمومی و خلق و خوی بالا را تجربه می کنید.

 

چرا با اینکه در حال غذا خوردن هستم وزن کم می کنم؟

اگر در حال کاهش وزن هستید، به این معنی است که شما دچار کمبود کالری هستید. کمبود کالری به معنای مصرف کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزانید، است. بنابراین، اگر بعد از خوردن غذای کافی همچنان وزن کم می کنید، بهتر است کمی فعالیت بدنی خود را کاهش دهید.

 

آیا کاهش ۱۰ پوند در یک ماه سالم است؟

اگر ۸ پوند در ماه کم می کنید، کاهش وزن سریع محسوب می شود. با این حال، کاهش وزن سریع در بیشتر موارد توصیه نمی شود. بنابراین اگر در حال کاهش ۱۰ پوند در ماه هستید، باید آن را با تمرینات عضله سازی کافی تکمیل کنید. همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما دارای تمام مواد مغذی به مقدار کافی است.

 

کدام ویتامین برای مو بهتر است؟

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که به رشد سالم مو کمک می کند. از فولیکول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. ویتامین C همچنین به جذب آهن، یکی دیگر از مواد مغذی حیاتی برای رشد مو، به بدن کمک می کند. بنابراین، میوه هایی مانند پرتقال، انگور، گیلاس و انواع توت ها برای موهای شما مفید هستند.

 

آیا ورزش زیاد باعث ریزش مو می شود؟

آنچه به معنای ورزش بیش از حد است، برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ورزش به طور کلی باعث ریزش مو می شود وجود ندارد، اما اگر بیش از حد ورزش کنید (بیش از ۳ ساعت در روز)، یا در نتیجه خیلی سریع وزن کم کنید، تصور می شود که بدن شما را تحت استرس قرار داده و باعث ایجاد یک نوع ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم می شود.

این همان نوع ریزش مو است که با کاهش وزن عمدی پس از پیروی از یک رژیم غذایی محدود یا شدید ایجاد می شود. اما تحقیقات پزشکی کمی برای تأیید این موضوع وجود دارد، بنابراین اگر نگران ریزش مو هستید، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.