علائم و نشانه های سارکوم

سارکوم

علائم و نشانه های سارکوم

نوشته admin

در این مقاله از کلاه گیس شما بیش تر درباره علائم و نشانه های سارکوم و تغییرات بدن و چیزهای دیگر که می تواند یک مشکل را که ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد، بیابید. شاید گفتنش خالی از لطف نباشد که ۷۰ نوع سارکوم در سراسر دنیا وجود دارد.

سارکوم چیست؟

سارکوم چیست؟

سارکوم یکی از انواع سرطان هاست که نادر به شمار می رود. انواع سارکوم در قسمت های مختلف بدن از جمله مناطق استخوانی و یا بافت های فیبروزی پوست ایجاد می شود.

همچنین باید بگوییم که ابتلا به سرطان سارکوم علت خاصی ندارد و دانشمندان تشخیصی در این باره نداشته اند.

انواع سارکوم

این سرطان به دو دسته تقسیم می شود.

 • سارکوم های بافت نرم
 • سارکوم های استخوانی

سارکوم های بافت نرم در نقاطی از بدن همانند شکم و قفسه سینه و پاها بیش تر ایجاد می شوند. سارکوم های بافت استخوانی نیز به عنوان تومورهای اولیه استخوان معرفی می شوند.

علائم سارکوم

 • تورم یا یک شکاف در شکم
 • احساس پریشانی
 • درد شکمی که حدود یک سوم افراد مبتلا به تومورهای شکمی درد دارند
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سوزش سر دل
 • خونریزی در معده یا روده

اگر خونریزی در معده یا روده وجود داشته باشد، ممکن است خون را در استفراغ یا مدفوع مشاهده کنید (مدفوع). خونریزی در روده ممکن است سبب ایجاد مدفوع سیاه و سفید شود. خونریزی ممکن است باعث علائم کم خونی شود، از جمله خستگی یا احساس ضعف.

سارکوم کاپوس

علائم و نشانه های سارکوم کاپوسی عبارتند از

 • نقاط بنفش، قهوه ای، قرمز یا صورتی کمی (ضایعات) در هر نقطه از پوست است.
 • توده های دهان، بینی، گلو یا انسداد
 • ایجاد مایع در اندامها، لنفدیم نامیده می شود
 • سرفه ناشناخته یا درد قفسه سینه
 • دشواری تنفس
 • درد در ناحیه ای از معده یا روده
 • اسهال یا انسداد روده (انسداد) ناشی از تومور در سیستم دستگاه گوارش است.

علائم و نشانه های سارکوم که نادر می باشند

در موارد نادر، سارکوم بافت نرم ممکن است باعث علائم عمومی مانند

 • تب
 • لرز
 • عرق
 • کاهش وزن
 • خستگی

سارکوم می تواند در هر قسمت از بدن شروع شود. انواع علائم و نشانه های سارکوم که در مردم  دیده می شود، بستگی به محل شروع آن دارد. افراد مبتلا به سارکوم ممکن است علائم یا نشانه های  زیر را تجربه کنند. گاهی اوقات افراد مبتلا به سارکوم هیچ یک از این تغییرات را ندارند و یا علت علائم  ممکن است یک وضعیت پزشکی متفاوت باشد که سرطان نیست.

علائم و نشانه های سارکوم در مراحل اولیه بیماری

علائم سارکوم

به ندرت علائم در مراحل اولیه بیماری ظاهر می شود. از اولین علائم و نشانه های سارکوم در یک دست، پا یا لگن ممکن است یک توده یا درد یا تورم باشد.

همان طور که در آمار اشاره شد، بیشتر توده ها سارکوم نیستند. رایج ترین توده های بافت نرم، لیپوم ها هستند. لیپوم ها از سلول های چربی تشکیل شده و سرطان نیستند. لیپوم ها اغلب در طول سال ها وجود دارند و به ندرت در اندازه و سایز تغییر می کنند.

در رحم، تومورهای خوش خیم به نام فیبروئید یا لیومیوم، خیلی بیش تر از سارکوم هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

با این حال، مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه توده ای که بزرگ تر از ۲ اینچ (۵ سانتی متر) است و همراه با رشد یا دردناکی، بدون در نظر گرفتن موقعیت آن ها باشد صحبت کنید.

افراد مبتلا به سارکوم که در آنها از ناحیه شکم شروع می شود، ممکن است نشانه ای نداشته باشند، یا ممکن است درد و یا احساس پریشانی داشته باشند.

از آن جایی که این تومورها می توانند در نواحی عمیق و الاستیک و قابل انعطاف توسعه و گسترش یابند بنابراین قبل از این که علائم ظاهر شوند ممکن است سارکوم رشد کند. در نهایت، ممکن است باعث درد شود زیرا تومور رو به رشد به اعصاب و عضلات ناحیه مجاور فشار می آورد.

سارکوم ها که در قسمت های دیگر بدن بوجود می آیند ممکن است نشانه های دیگری را نشان دهند. به عنوان مثال، سارکوم هایی که در رحم بوجود می آیند می توانند خونریزی رحم یا افزایش اندازه رحم را ایجاد کنند. تومورهایی که در قلب یا ریه شروع میشوند ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا درد در قفسه سینه شوند..

در مورد تغییراتی که تجربه می کنید نگران نباشید وبا دکتر خود صحبت کنید. پزشک شما سؤال های دیگری را میپرسد که چه مدت و چگونه متوجه این علائم شده ایدکه این برای کمک به تشخیص علت مشکل میباشید.

اگر پس از ظاهر شدن علائم ونشانه های سارکوم  این بیماری تشخیص داده شود، تخفیف علائم بخش مهمی از مراقبت و درمان سرطان باقی میماند.

این ممکن است به عنوان علائم مدیریت و مراقبت تسکین دهنده یا مراقبت حمایتی نیز نامیده شود. اطمینان حاصل کنید که با تیم مراقبت بهداشتی خود در مورد علائمی که تجربه می کنید صحبت  کرده باشید.

تشخیص

پزشکان از بسیاری از آزمایشات برای یافتن یا تشخیص سرطان استفاده می کنند. آنها همچنین آزمایش هایی برای فهمیدن در مورد سرطان از جایی که از آن شروع شده  انجام می دهند. اگر این اتفاق بیفتد یعنی سلولهای سرطانی به نقاط دیگر بدن گسترش یابند آنگاه متاستاز نامیده می شود.

آزمایشات تصویربرداری میتوانند نشان دهند که سرطان گسترش یافته است. آزمایشات تصویربرداری تصاویر داخل بدن را نشان می دهد. پزشکان همچنین می توانند آزمایش هایی انجام دهند تا بتوانند بفهمند که بهترین درمان ممکن کدام است.

برای بسیاری از انواع سرطان، بیوپسی تنها روش مطمئن برای اینکه پزشک بتواند بداند که آیا یک منطقه از بدن سرطانی است یا خیر میباشد.

در بیوپسی، دکتر یک نمونه کوچک از بافت برای آزمایش در یک آزمایشگاه می گیرد. اگر بیوپسی امکان پذیر نباشد، پزشک ممکن است سایر آزمایشاتی را پیشنهاد کند که به تشخیص کمک می کند.

اگر چه بیوپسی ها فرصت بسیار خوبی  برای پاسخ قطعی دارند، لازم است اجازه دهید پزشک شما تشخیص قطعی و برنامه درمان مبتنی بر تیم را بطور کامل انجام دهد.

همه آزمایشات برای هر فرد مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. پزشک شما ممکن است هنگام انتخاب یک آزمایش تشخیصی این عوامل را در نظر بگیرد:

 • نوع سرطان مشکوک است
 • علائم و نشانه های شما
 • سن شما و وضعیت پزشکی
 • نتایج آزمایشات پزشکی قبلی

تست غربالگری

هیچ تست غربالگری استاندارد برای سارکوم وجود ندارد. یک پزشک باید هر گونه توده های غیر معمول یا جدیدی را که در حال رشد است، بررسی کند تا  امکان وجود سرطان آن را نداشته باشد.

سارکوم ها نادر هستند اگر مشکوک به سارکوم باشید، بسیار مهم است که با پزشک  متخصص صحبت کنید.

تشخیص سارکوم توسط ترکیبی از معاینه بالینی توسط دکتر و آزمایش های تصویربرداری انجام می شود. این نتایج توسط بیوپسی تایید شده است. علاوه بر معاینه فیزیکی، برخی از آزمایشات زیر ممکن است برای تشخیص سارکوم استفاده شوند

تست های تصویربرداری برای علائم ونشانه های سارکوم

تومورهای خوش خیم و سرطانی ممکن است در آزمایشهای تصویربرداری، مانند اشعه ایکس، متفاوت باشند.

اشعه ایکس

اشعه ایکس یک راه برای ایجاد یک عکس از ساختار در داخل بدن است، با استفاده از مقدار کمی از تابش.این روش برای سارکوم های استخوانی مفید است.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از ارگان های داخلی استفاده می کند.

توموگرافی کامپیوتری اسکن

سی تی اسکن یک تصویر سه بعدی از داخل بدن با استفاده از اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف ایجاد می کند. یک رایانه این تصاویر را به یک نمایش دقیق و مقطعی تبدیل می کند که هرگونه ناهنجاری یا تومور را نشان دهد و کنتراست قبل از اسکن برای ارائه جزئیات بهتر بر روی تصویر، داده شود.

آزمایش بیوپسی

بیوپسی: بیوپسی برداشتن یک مقدار کمی از بافت برای آزمایش در زیر میکروسکوپ است.

آزمایش های دیگر می تواند نشان دهند که سرطان وجود دارد، اما فقط یک بیوپسی می تواند تشخیص قابل اعتماد باشد.

پاتولوژیست یک دکتر است که متخصص در تفسیر آزمایشات آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ها، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری است.

اکثر سارکوم ها علل شناخته شده ای ندارند.

عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا به سارکوم را افزایش دهد

پرتودرمانی

افرادی که با  پرتودرمانی برای سرطان درمان شده اند یا برای پیشگیری از سرطان از ان استفاده کرده اند، احتمال ابتلا به سارکوم را افزایش می دهد.

ژنتیک

افراد مبتلا به برخی بیماری های ارثی بیشتر برای سارکوم خطر دارند. این بیماری ها عبارتند از نوروفیبروماتوز نوع ۱، همچنین به عنوان بیماری von Recklinghausen سندرم گاردنر؛ سندرم وینر؛ اسکلروز توبروس؛ سندرم کارسینوم سلول پایه عصبی  Li-Fraumeni و رتینوبلاستوما

اختلالات سیستم ایمنی

افرادی که با سیستم ایمنی بدن مشکل دارند، خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را دارند.

گاه گاه در افراد مبتلا به سیستم ایمنی غیرطبیعی، از جمله عفونت هایی مانند ویروس های ایمنی بدن (اچ آی وی)، سرطان هایی نظیر لوسمی لنفوسیتی مزمن، یا بیماری های ایمنی مانند لوزالعصاد یا پوزوریایی، ممکن است اتفاق بیفتد.

مواد شیمیایی

قرار گرفتن در معرض مونومر وینیل کلرید، که در ساخت برخی از انواع پلاستیک، عامل نارنجی یا دیوکسین استفاده می شود، ممکن است خطر سارکوم را افزایش دهد. با این حال، بیشتر سارکوم  که با خطرهای زیست محیطی مرتبط باشدشناخته نشده اند.