google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

پروتز مو چیست و چه تفاوت هایی با کلاه گیس دارد؟

پروتز مو

پروتز مو چیست و چه تفاوت هایی با کلاه گیس دارد؟

نوشته Atefe Ghodsi

پروتز مو یک روش نوین برای بازیابی موهای سر می ‌باشد. این روش، متفاوت از کاشت موی طبیعی است و یک فرآیند تقریبا دائمی و کاملا طبیعی را ارائه می ‌دهد. با این روش، موهای مصنوعی از مواد و الیاف نانو ساخته شده و به سر افراد نصب می‌شوند. این موها بسیار نازک و ظریف هستند و معمولا دارای قطر یک تار مو معمولی هستند.

پروتز مو یک روش مناسب برای بازیابی موهای سر است و از نظر ظرافت و طبیعی بودن ظاهری بهتر از کلاه‌ گیس زنانه دارد. این روش نه تنها به زیبایی و جذابیت فرد کمک می ‌کند بلکه نتایج به دست آمده از آن بسیار طبیعی تر و نزدیک به موهای طبیعی هستند. در این مقاله از مجله کلاه گیس به بررسی کامل موارد مربوط به پروتز مو می پردازیم.

پروتز مو چگونه روی سر قرار می گیرد؟

روش های نصب پروتز

برای نصب پروتز مو روی سر، ابتدا نیاز است تا قسمت‌ هایی که می خواهید پروتز کنید اندازه ‌گیری شوند. اندازه ‌گیری دقیق محل مورد نظر از اساسی‌ ترین مراحل است و برای به ‌دست آوردن نتیجه ‌ای طبیعی و شگفت‌ انگیز بسیار حائز اهمیت است.

در مرحله بعدی پس از اندازه‌ گیری دقیق، پروتز مو با توجه به مواردی از قبیل رنگ، جنس، حالت، تراکم و ضخامت موهای طبیعی فرد انتخاب می‌ شود. این انتخاب‌ ها باید به گونه ‌ای باشند که با موهای طبیعی فرد هماهنگی کامل داشته باشند.

سپس، پروتز مو با استفاده از چسب‌ های کراتینه گیاهی یا گیره ‌های مخصوص با دقت بالا روی ناحیه ‌های مورد نظر نصب می ‌شود. این مرحله نیاز به حرفه‌ ای ترین تکنیک ها و دقت بالا دارد تا نتیجه عالی حاصل شود.

در نهایت، برای ایجاد تطابق کامل بین موهای پروتزی و موهای طبیعی فرد، موها با استفاده از تکنیک‌های اصلاح، تغییر شکل داده می‌شوند. این اقدام به از بین بردن هر گونه مرز و تفاوت بین موهای مصنوعی و موهای طبیعی کمک می‌ کند و نتیجه طبیعی ‌تر و جذاب ‌تری ایجاد می ‌کند.

نحوه نصب پروتز مو

تفاوت بین پروتز مو و کلاه گیس چیست؟

پروتز مو و کلاه گیس در ساختار خود شباهت‌ هایی دارند، اما تفاوت‌ های مهمی در قسمت‌ های مختلف وجود دارد. هر دو از الیاف مصنوعی ساخته می ‌شوند، اما تفاوت‌ های اصلی در جنس، دوام و نحوه قرارگیری آن بر روی سر است.

کلاه گیس یک وسیله ای است که برای پوشش سر در مواردی مانند طاسی یا کمبود مو مورد استفاده قرار می گیرد. این کلاه به راحتی بر روی سر قرار می ‌گیرد و فرد می ‌تواند آن را به دلخواه بردارد.

پروتز مو از الیاف نازک مصنوعی ساخته می ‌شود و برای ترمیم مناطقی از سر که دچار ریزش مو شده‌ اند، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. نصب پروتز مو نیاز به یک پوسته نازک و تقریبا نامرئی به نام نانو دارد که به وسیله کلیپس، گره یا چسب کلاه گیس و پروتز بر سر ثابت می ‌شود. این نوع پروتز، فرد را محدود می ‌کند و نمی‌ شود آن را هر زمان که بخواهید بردارید یا نصب کنید. همچنین، پروتز مو نیاز به مراقبت منظم دارد تا شکل و دوام مناسب را حفظ کند و این ممکن است هزینه و زمان بیشتری را به دنبال داشته باشد.

تشخیص پروتز مو نسبت به کلاه گیس سخت ‌تر است، زیرا ساختار آن به نظر طبیعی تر است. پروتز مو عمدتا برای یک دوره زمانی حداقل یک سال بر روی سر باقی می ‌ماند، در حالی که با خرید کلاه گیس هزینه سرویس و نگهداری اضافی ندارید. کلاه گیس از موی مصنوعی به صورت ماشینی تولید می‌ شود، در حالی که پروتز مو از الیاف نازک و ظریف نانو ساخته می ‌شود.

انواع پروتز مو

انواع مختلف پروتز برای مو

همانطور که در ابتدا اشاره شد، پروتز مو در انواع مختلفی با ویژگی ها و کاربردهای خاص خود موجود است. در ادامه به بررسی متداول ترین انواع پروتز مو می پردازیم:

مدل توری

این نوع پروتز از یک پایه توری نازک و شفاف ساخته شده که موهای طبیعی یا مصنوعی به آن گره زده می شوند. مدل توری به دلیل ظرافت و تهویه مناسب، برای افرادی که پوست سر حساس دارند یا به دنبال ظاهری طبیعی و غیرقابل تشخیص هستند، مناسب است.

این نوع پروتز را می توان به صورت سفارشی با تراکم و رنگ موهای دلخواه تهیه کرد. مدل توری با چسب یا نوارهای دوطرفه به پوست سر متصل می شود. می توان از این پروتز به عنوان پروتز مو بدون چسب نیز استفاده کرد.

مدل جلوتور

در این نوع پروتز، فقط قسمت جلویی سر با تور پوشیده شده و پشت سر از جنس سیلیکون یا پوست مصنوعی است. مدل جلوتور برای افرادی که خط رویش موی طبیعی دارند و می خواهند موهای جلوی سر خود را پرپشت تر نشان دهند، مناسب است.

این نوع پروتز به دلیل داشتن قسمت پشتی سیلیکونی، ظاهری طبیعی تر و شبیه تر به پوست سر دارد. مدل جلوتور را می توان به راحتی شست و شو و حالت داد.

مدل تمام تور

همانطور که از نامش پیداست، این نوع پروتز تمام سر را با توری نازک و شفاف می پوشاند. مدل تمام تور به دلیل تهویه مناسب، برای افرادی که پوست سر چرب یا تعریق زیادی دارند، مناسب است. این نوع پروتز را می توان به صورت سفارشی با تراکم و رنگ موهای دلخواه تهیه کرد. مدل تمام تور با چسب یا نوارهای دوطرفه به پوست سر متصل می شود.

مدل موی کامل

این نوع پروتز از موهای طبیعی که به یک پایه توری یا سیلیکونی متصل شده اند، ساخته شده است. مدل موی کامل ظاهری بسیار طبیعی و غیرقابل تشخیص دارد و برای افرادی که دچار ریزش موی کامل هستند، مناسب است.

این نوع پروتز را می توان به صورت سفارشی با مدل، رنگ و طول موهای دلخواه تهیه کرد. مدل موی کامل با چسب یا نوارهای دوطرفه به پوست سر متصل می شود.

مدل پوستی

این نوع پروتز از جنس سیلیکون نازک و انعطاف پذیر ساخته شده که به رنگ پوست سر فرد درمی آید. مدل پوستی برای افرادی که به دنبال ظاهری فوق العاده طبیعی و شبیه به پوست سر هستند، مناسب است. این نوع پروتز را می توان به صورت سفارشی با خط رویش و تراکم موهای دلخواه تهیه کرد. مدل پوستی با چسب یا نوارهای دوطرفه به پوست سر متصل می شود.

👈 بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کلاه گیس مردانه (نکات اصلی + نحوه نگهداری)

تفاوت پروتز مو با کاشت مو چیست؟

فرق پروتز مو با کلاه گیس

تفاوت‌ های مهمی بین کاشت مو و پروتز مو وجود دارد. کاشت مو راه‌ حل دائمی برای حل مشکل فقدان موهای سر است که نیاز به جراحی و دوره نقاهت دارد. اما بعد از انجام کاشت، موها به طور طبیعی رشد می‌ کنند و خیلی طبیعی به نظر می رسند. در مقابل، پروتز مو یک راه ‌حل موقت است که بدون جراحی و درد انجام می ‌شود، اما موهای پروتزی نمی‌ توانند رشد کنند.

هزینه کاشت مو برای زنان به طور معمول بسیار بیشتر از هزینه پروتز مو زنانه است. اما باید توجه داشت که پروتز مو به مرور زمان نیاز به تعمیر و تعویض دارد، بنابراین در کل هزینه‌ ها بیشتر خواهد شد.

بعد از چند ماه از کاشت مو، موها رشد کرده و عوارض دوران نقاهت از بین می ‌روند. در مقابل، پروتز مو ممکن است باعث تجمع چربی در زیر پوست شده و عوارضی مانند بوی نامطبوع، حساسیت‌ های پوستی، خارش و التهاب پوستی ایجاد کند. بنابراین، اگر شرایط برای انجام کاشت مو مناسب باشد، این روش توصیه می ‌شود، زیرا از نظر هزینه و عوارض، بهتر از پروتز مو است.

👈 بیشتر بخوانید: مقایسه دقیق کاشت مو و کلاه گیس

فرق پروتز مو با کاشت مو

کاندیدای مناسب برای انجام پروتز مو

هر زن و مردی در هر سنی می ‌توانند از پروتز مو استفاده کنند. پروتز مو مردانه برای آقایانی که در مناطق مختلف سر خود، از جمله قسمت جلو، کنار، وسط یا پشت سر دچار ریزش مو شده‌ اند، بسیار مناسب است و مانند کلاه گیس به راحتی قابل استفاده است.

اکثر آقایان به دنبال پروتز مو دائمی مردانه می‌ گردند. با این حال، باید توجه داشت که روش پروتز مو یک تکنیک موقت است و نمی‌ توان آن را به صورت دائمی استفاده کرد. زیرا با رشد مو از ریشه، پروتز‌ها به ترمیم نیاز دارند. امروزه پروتز مو زنانه نیز بسیار محبوب شده است، زیرا خانم‌ ها می ‌توانند در کمترین زمان ممکن به داشتن موهای پرپشت، سالم و طبیعی دست یابند.

مزایای پروتز مو

پروتز موها بر اساس مشخصه‌ های فردی از جمله اندازه طاسی سر، جنس مو، رنگ و پوشش موی فرد ساخته می‌ شوند و دارای مزایای زیر می‌ باشند:

 1. برای درمان انواع مشکلات مو مانند آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آره‌تا و همچنین در بیماران تحت درمان های شیمیایی و… قابل استفاده است.
 2. نتایج آن بلافاصله پس از اجرا مشاهده می ‌شود.
 3. قیمت پروتز مو نسبت به کاشت مو کمتر است.
 4. اگرچه دائمی نیست، اما به عنوان یک راهکار طولانی مدت مطرح می ‌شود.
 5. اجازه می‌ دهد تا فعالیت‌ های روزمره فرد مانند ورزش، شنا، استحمام و خواب را بدون هیچگونه محدودیتی ادامه دهید.
 6. در عموم موارد، هیچ محدودیت یا منع مصرفی در پروتز مو وجود ندارد، به جز موارد آلرژی که ممکن است ناشی از مواد استفاده شده در پروتز باشد. اغلب اجزای ساختاری و مواد نگهدارنده پروتز مو دارای خاصیت ضد حساسیتی هستند.
 7. پروتز مو یک روش قابل برگشت است و در صورت عدم رضایت، امکان برداشتن آن وجود دارد.
مزایا و عوارض پروتز مو

معایب پروتز مو

با وجود اینکه استفاده از پروتز مو یک روش آسان و بی درد است، اما دارای معایبی نیز می ‌باشد. معایب پروتز مو شامل موارد زیر می ‌شوند:

 1. نیاز به مراقبت دوره ای: پروتز مو نیاز به مراقبت‌ های مکرر دارد، بنابراین هزینه نگهداری و تعمیر مو در طولانی مدت بیشتر از کاشت مو خواهد بود.
 2. جمع شدن چربی زیر پروتز: این موضوع می ‌تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در موهای پروتزی و سر شود.
 3. احتمال خارش، حساسیت و قرمزی پوست سر: پوست سر ممکن است به دلیل استفاده از پروتز مو به خارش، حساسیت یا قرمزی دچار شود.
 4. راه حل موقت و بدون امکان رشد مو: پروتز مو یک راه حل موقت است و موهای پروتزی قابلیت رشد ندارند.
 5. نیاز به تعویض مکرر: پروتز مو به مرور زمان خراب می ‌شود و نیاز به تعویض دارد. قرار دادن آن همچنین نیازمند تراشیدن و تمیز کردن مکرر ناحیه‌ای است که به پوست سر چسبیده است. این امر می‌ تواند منجر به ضعف موها شود که به دلیل کاور شدن و کمبود اکسیژن اتفاق می ‌افتد. همچنین پوست سر ممکن است به علت وجود چسب، واکنش ‌های نامطلوب داشته باشد  یا حتی به عفونت دچار شود.

ماندگاری پروتز مو چقدر است؟

بدست آوردن اطلاعات در مورد ماندگاری پروتز مو به شما اجازه می ‌دهد تا برآورد مناسبی از هزینه‌ های مرتبط با ترمیم و تجدید پروتز در دوره‌ های زمانی مختلف داشته باشید. در واقع، پروتز مو با استفاده از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می ‌شود و این مواد تاثیر مهمی بر مدت زمان ماندگاری، شکل‌ پذیری و جذابیت ظاهر پروتز دارند. به عنوان مثال، اگر از پروتز مو مصنوعی استفاده کنید، ممکن است ماندگاری آن یک تا دو سال باشد.

با استفاده مکرر شکل موها به مرور زمان تغییر می کند و به تبع آن، شما نیاز به ترمیم و تجدید پروتز خواهید داشت. در مورد ماندگاری پروتز، نیز باید به این نکته توجه داشته باشید که نحوه نگهداری از پروتز مو به شدت در مدت ماندگاری آن تاثیرگذار است.

هر چه نگهداری شما بهتر باشد، عمر پروتز مو شما بیشتر می شود. عواملی نظیر ترشح چربی در ناحیه سر، شست‌ وشو منظم، استفاده مکرر و استفاده از محصولات حالت‌ دهنده از جمله مهمترین عواملی هستند که ممکن است به کاهش ماندگاری پروتز مو منجر شوند.

قیمت پروتز مو چقدر است؟

هزینه پروتز مو چقدر است؟

هزینه پروتز مو به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی ‌توان هزینه ثابتی برای آن تعیین کرد. قبل از انجام پروتز مو، نیاز به جلسه مشاوره با افراد هست. در این جلسه، با توجه به گستردگی طاسی سر، تعداد پروتز‌های مورد نیاز، ساختار موهای فرد و روش‌های اتصال، هزینه دقیق مشخص می ‌شود.

 باید توجه داشت که هزینه انجام پروتز برای خانم ‌ها نسبت به آقایان بیشتر است. این اختلاف ناشی از طول موهای خانم‌ها است که بلندتر و نازک ‌تر و لطیف ‌تر می ‌باشند و این موضوع باعث سخت‌ تر شدن تولید و اتصال پروتزها می‌ شود. اگر پروتز مو در یک جلسه انجام شود، مبلغ آن نسبت به کاشت مو کمتر خواهد بود.

اما باید در ‌نظر داشت که هر سال نیاز به هزینه مجدد برای ترمیم و نگهداری پروتز مو دارید. به همین دلیل هزینه پروتز مو ممکن است به تدریج افزایش پیدا کند. همچنین، در برخی موارد، پوست سر ممکن است دچار حساسیت و التهاب شود و برای کاهش این حساسیت‌ها و التهابات، نیاز به مصرف داروهای خاصی داشته باشید که این نیز باعث افزایش هزینه‌ها می ‌شود.

جمع بندی

موهای پرپشت به‌ طور چشمگیری تاثیر مثبتی بر روی زیبایی چهره دارند و به ظاهر جوانتر افراد کمک بزرگی می ‌کنند. از طرف دیگر، زنان و مردان بسیاری با داشتن موهای سالم و پرحجم، اعتماد به نفس بالایی تجربه می ‌کنند. پروتز مو یک روش غیر جراحی بسیار موثر است که می ‌تواند به عنوان گزینه ‌ای مناسب برای افرادی با مشکلاتی نظیر موهای کم‌ حجم، ریزش شدید مو و طاسی‌ های سر عمل کند.

سوالات متداول

پروتز مو برای چه کسانی مناسب است؟

پروتز مو برای افرادی که به دلایل مختلف از جمله ریزش موی ارثی، آلوپسی، شیمی درمانی یا سایر بیماری ها موهای خود را از دست داده اند، مناسب است. همچنین می تواند برای افرادی که به دنبال افزایش حجم و پرپشت تر نشان دادن موهای خود هستند، استفاده شود.

ماندگاری پروتز مو چقدر است؟

ماندگاری پروتز مو به نوع پروتز، جنس مو و نحوه مراقبت از آن بستگی دارد. به طور کلی، پروتز مو با موهای طبیعی ۲ تا ۳ ماه و پروتز مو با موهای مصنوعی ۱ تا ۲ ماه ماندگاری دارد.

هزینه پروتز مو چقدر است؟

هزینه پروتز مو به نوع پروتز، جنس مو، تراکم مو و دستمزد متخصص بستگی دارد. به طور کلی، قیمت پروتز مو از ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان متغیر است.

مراقبت از پروتز مو چگونه است؟

مراقبت از پروتز مو شامل شستشو، حالت دادن، برس زدن و استفاده از محصولات مخصوص است. همچنین باید به طور مرتب برای چکاپ و تنظیم به متخصص مراجعه کرد.

آیا استفاده از پروتز مو باعث ریزش مو می شود؟

خیر، استفاده از پروتز مو به هیچ وجه باعث ریزش مو نمی شود. در واقع، پروتز مو می تواند از پوست سر در برابر نور خورشید و عوامل مضر محیطی محافظت کند.

آیا می توان با پروتز مو ورزش کرد و شنا کرد؟

بله، با پروتز مو می توان ورزش کرد و شنا کرد. با این حال، باید از انجام فعالیت های سنگین که ممکن است باعث جابجا شدن پروتز مو شوند، خودداری کرد.

بهترین مرکز خرید پروتز مو در کجا است؟

یافتن بهترین مرکز پروتز مو به محل زندگی شما بستگی دارد. شما می توانید با جستجو در اینترنت و یا پرس و جو از متخصصان پوست و مو، مراکز معتبر پروتز مو در شهر خود را پیدا کنید.