کتوکونازول چیست و چقدر می تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد؟

کتوکونازول چیست و چقدر می تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد؟

کتوکونازول چیست و چقدر می تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد؟

نوشته admin

کتوکونازول یک داروی ضد قارچ است که برای درمان ریزش مو نیز استفاده می شود. این دارو به صورت قرص و کرم موجود است و برای درمان بسیاری از عفونت های شایع قارچی از جمله تینیا کورپوریس (معروف به کرم حلقوی) ، تینیا کروریس (خارش جک) و تینیا پدیس (پای ورزشکار) نیز استفاده می شود. در حال حاضر از کتوکونازول به ندرت به عنوان درمان خط اول عفونت های قارچی استفاده می شود.

در عوض ، معمولاً فقط در مواردی تجویز می شود که به دلیل عدم دسترسی یا عوارض جانبی ، از درمان های ضد قارچی جدیدتر و موثرتر استفاده نشود. برخی از شامپوهایی که برای درمان عفونت های قارچی پوست سر طراحی شده اند نیز حاوی  کتوکونازول به عنوان یک ماده فعال هستند.

شامپوهای کتوکونازول اغلب به عنوان درمان درماتیت سبورئیک و شوره سر ناشی از خشکی پوست  به بازار عرضه می شوند. این دارو برای ریزش مو نیز تجویز می شود. در ادامه مقاله در سایت فروش کلاه گیس در رابطه با این دارو توضیحات بیشتری ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

آیا کتوکونازول برای درمان ریزش مو موثر است؟

اگر تا به حال وقت خود را صرف پنل های بحث یا وبلاگ هایی کرده اید که به ریزش مو در مردان می پردازند ، ممکن است شاهد باشید که شامپوی کتوکونازول به عنوان یکی از “بزرگترین” درمان های ریزش مو در کنار داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید توصیه می شود.

طرفداران شامپو کتوکونازول معتقدند که می تواند اثرات DHT ، هورمونی را که به عنوان محصول جانبی تستوسترون تولید می شود و باعث طاسی الگوی مردانه می شود ، مختل کند. اگر از نظر ژنتیکی مستعد طاسی با الگوی مردانه هستید  DHT می تواند به گیرنده های پوست سر شما متصل شود و با گذشت زمان ، به فولیکول های مو آسیب برساند.

تحقیقات در مورد رابطه بین کتوکونازول و طاسی الگوی مردانه تا حد زیادی متفاوت است ، اگرچه برخی مطالعات نشان داده اند که کتوکونازول می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. به عنوان مثال ، یک بررسی سیستماتیک که در ژورنال   Dermatologic Therapy  منتشر شد نشان داد که استفاده از کتوکونازول موضعی می تواند قطر ساقه مو (قسمت فیزیکی مو را که از فولیکول مو رشد می کند) را افزایش دهد.

در همان بررسی اشاره شده است که یک مطالعه نشان داد که کتوکونازول می تواند درصد موها در مرحله آناژن (رشد) چرخه مو  و قطر ساقه مو را افزایش دهد.

آیا کتوکونازول موثرتر از ماینوکسیدیل است؟

یکی از افسانه های رایج در مورد کتوکونازول این است که در درمان و جلوگیری از ریزش مو به همان اندازه داروهای ریزش مو تأیید شده توسط FDA مانند ماینوکسیدیل موثر است.

حقیقت این است که گرچه به نظر می رسد کتوکونازول تأثیرات مثبتی بر رشد مو دارد ، اما در مورد اثرات آن بر روی مو فقط تحقیقات کوچکی وجود دارد. برخی مطالعات اثر بخشی شامپوی کتوکونازول ۲٪ را با داروی محبوب ریزش مو ماینوکسیدیل مقایسه کردند. آنها دریافتند که هر دو روش درمانی اندازه قطر مو و نسبت موهای موجود در مرحله آناژن (رشد) را به میزان مشابهی بهبود می بخشند.

گرچه یافته های این مطالعه جالب است ، اما توجه به این نکته مهم است که محققان اظهار داشتند که اهمیت بالینی این دارو “در انتظار مطالعه کنترل شده گروه بیشتری از افراد” است. به عبارت ساده ، قبل از اینکه بتوان نتیجه گیری جدی در مورد اثر کتوکونازول در مقایسه با ماینوکسیدیل انجام داد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

علی رغم اندازه نسبتاً کوچک این مطالعه ، مطمئناً جالب است که کتوکونازول چنین تأثیر قابل توجهی روی چرخه رشد مو داشته باشد. اگر می خواهید رشد موهای خود را بهبود ببخشید شامپو کتوکونازول می تواند افزودنی خوبی برای پرپشتی موهای شما باشد. فقط تصور نکنید که خود به خود از ماینوکسیدیل موثرتر است ، زیرا در حال حاضر اطلاعات کافی برای پشتیبانی این نتیجه وجود ندارد.

کتوکونازول چیست و چقدر می تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد؟

کتوکونازول چیست و چقدر می تواند برای درمان ریزش مو موثر باشد؟

آیا کتوکونازول DHT را مسدود می کند؟

یکی دیگر از افسانه های رایج در مورد  کتوکونازول ، همانطور که قبلا ذکر کردیم  این است که از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون یا DHT – هورمون مردانه ای که به فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث طاسی الگوی مردانه می شود ، جلوگیری می کند. در حال حاضر ، تحقیقات علمی در مورد ارتباط بین سطح کتوکونازول و DHT بسیار کم است.

یک مقاله که در ژورنال Medical Hypotheses منتشر شد این تئوری را مطرح کرد که کتوکونازول ممکن است به اختلال در مسیر DHT در پوست سر کمک کند  که می تواند بر ریزش مو مربوط به DHT تأثیر بگذارد. با این حال ، هیچ مطالعه گسترده ای وجود ندارد که نشان دهد کتوکونازول باعث کاهش واقعی سطح DHT در پوست سر یا بدن می شود.

این بدان معنی است که شما نباید به شامپوی کتوکونازول به عنوان یک مسدود کننده احتمالی DHT اعتماد کنید. اگر خط موی شما شروع به کاهش کرده است و می خواهید سطح DHT خود را پایین بیاورید ، با یک درمان علمی مانند فیناستراید نتایج بهتری خواهید گرفت.

آیا شامپو کتوکونازول می تواند باعث رشد مجدد موهای شود؟

یکی دیگر از افسانه های رایج در مورد شامپو کتوکونازول این است که باعث می شود موهایی را که قبلاً به دلیل طاسی مردانه از دست داده اید دوباره رشد دهید. در حالی که کتوکونازول نمی تواند موهایی را که در اثر طاسی مردانه ریخته دوباره رشد دهد ، اما به طور بالقوه ممکن است به شما کمک کند موهایی را که به دلیل درماتیت سبوره موقتاً ریخته اند ، دوباره رشد دهید.

درماتیت سبورئیک یک بیماری مربوط به پوست سر است که می تواند باعث ریزش موی موقتی شود. برخی تحقیقات نشان داده است که مالاسزیا – نوعی قارچ که به درماتیت سبوره ای کمک می کند – با ریزش مو ارتباط دارد. این نوع ریزش مو به دلیل ژنتیک یا اثرات DHT ایجاد نمی شود و تا حد زیادی با طاسی الگوی مردانه ارتباطی ندارد.

از آنجا که کتوکونازول یک درمان موثر برای درماتیت سبورئیک است موهایی را که ممکن است پس از درمان موفقیت آمیز درماتیت سبورئیک به عنوان ریزش مو “دائمی” که به دلیل کتوکونازول برگردانده شده ، دوباره رشد کنند ، اشتباه بگیرید.

حقیقت تأسف آور این است که هر مویی که به دلیل طاسی مردانه از دست داده اید در بیشتر موارد برای همیشه از دست می روند مگر اینکه با استفاده از دارو خیلی سریع آن را درمان کنید. فراتر از این ، تنها روش اثبات شده برای “رشد مجدد” تکه های موی از دست رفته دائمی ، جراحی کاشت مو است.

آیا کتوکونازول تنها درمان ریزش موی مورد نیاز شماست؟

سرانجام ، یک افسانه رایج آزار دهنده در مورد کتوکونازول این است که تنها محصولی است که برای جلوگیری از ریزش مو نیاز به استفاده دارید. به هر حال ، چه کسی ترجیح نمی دهد فقط از یک شامپو روزانه استفاده کند تا اینکه یک قرص بخورد و یک سرم رشد مو استفاده کند؟

متأسفانه ، گرچه این دارو ممکن است در درمان ریزش مو و افزایش سرعت رشد موهای جدید آناژن موثر باشد ، اما هیچ دلیلی بر اثبات اینکه یک درمان موثر ریزش مو برابر با داروهای مورد تایید FDA مانند فیناستراید است ، وجود ندارد. اگر از ریزش شدید مو ناشی از طاسی مردانه رنج می برید ، کتوکونازول معمولاً برای جلوگیری از آن کافی نیست. این امر به ویژه اگر موهایی دارید که نسبت به DHT بسیار حساس است ریزش مو را بدتر می کنند.

برای جلوگیری از طاسی الگوی مردانه ، باید سطح DHT خود را به طور چشمگیری کاهش دهید. این بدان معناست که شما نمی توانید از کتوکونازول به تنهایی و با احتمال موفقیت استفاده کنید. در حال حاضر ، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که موثرترین روش درمانی برای طاسی مردانه ترکیبی از فیناستراید و ماینوکسیدیل است.

این روشهای درمانی هم با مقادیر زیادی تحقیقات علمی و هم با میلیونها کاربر موفق در سراسر جهان پشتیبانی می شود. آنها همچنین توسط FDA به عنوان درمان های آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه تأیید شده اند.