google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو و روش های جلوگیری از آن

تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو و روش های جلوگیری از آن

تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو و روش های جلوگیری از آن

نوشته admin

ریزش مو، کابوسی که تار و پود زیبایی و اعتماد به نفس را هدف می گیرد، می تواند ریشه در کم کاری تیروئید هم داشته باشد. غده ای که درست کار نکند، هورمون هایش هم به هم می ریزد و یکی از پیامدهای ناخوشایند آن، ریزش مو است. مردم اغلب فراموش می ‌کنند که عدم تعادل هورمونی می ‌تواند دلیل فهرست طولانی ‌ای از مشکلات مختلف باشد. این مشکلات ممکن است خستگی، نوسانات خلقی یا حتی ریزش مو باشد. تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو یک اتفاق بسیار رایج در زنان است و حتی ممکن است مردان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

انواع مختلفی از درمان ‌ها برای ریزش مو وجود دارد، که از تغییر سبک زندگی گرفته تا داروها و جراحی‌ ها را شامل می‌ شود و هر روز تحقیقات بیشتری در حال انجام است. خوشبختانه در بسیاری از موارد، موهای از دست رفته را می توان با درمان های خاص و یا درمان به موقع جایگزین کرد.

آمار نشان می دهد، سالانه نزدیک به ۳۰ میلیون نفر به اختلال عملکرد تیروئید مبتلا می شوند، که ریزش مو یکی از علائم شایع این بیماری است. ثابت شده است که رشد مو به شدت به عملکرد صحیح غده تیروئید بستگی دارد. این اثرات زمانی دیده می شود که در هر نقطه از بدن افزایش نازک شدن مو (منسوب به پرکاری تیروئید) یا نرخ بالای ریزش مو (منسوب به کم کاری تیروئید) وجود داشته باشد. در ادامه مقاله در سایت فروش کلاه گیس توضیحات بیشتری در رابطه با تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو ارائه می گردد. همراه ما باشید.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید چیست؟

غده تیروئید در امتداد نای قرار دارد و مسئول تولید هورمونی است که به تکثیر و تزاید سلولی کمک می کند. این غده همچنین سطح انرژی را حفظ می کند و بر متابولیسم تأثیرات مثبت می گذارد. هنگامی که سطح تیروئید نامتعادل می شود، مشکلات زیادی  ممکن است رخ دهد. در بیماری کم کاری تیروئید، مقدار ناکافی هورمون تیروئید در بدن تولید می شود که به نوبه خود واکنش های شیمیایی مورد نیاز در بدن را به خطر می اندازد.

کم کاری تیروئید یک اختلال شایع است و زمانی رخ می دهد که غده تیروئید کم کار است و هورمون تیروئید کافی در بدن تولید نمی کند. این غده هورمون هایی ترشح می کند که متابولیسم و ​​نحوه استفاده از انرژی بدن شما را تنظیم می کند. کم کاری تیروئید، با نام میکسدم (myxedema) نیز در پزشکی شناخته می شود.

کمبود هورمون تیروئید فرآیندهای شیمیایی و متابولیسم بدن را کند می کند. این منجر به علائم کم کاری تیروئید، مانند خستگی و افزایش وزن می شود. کم کاری تیروئید در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. همچنین در افراد بالای ۵۰ سال، کم کاری تیروئید بسیار شایع تر است. کم کاری تیروئید قابل درمان نیست اما قابل بهبود و پیشگیری است.

ریزش مو چیست؟

ریزش مو عبارت است از ظاهر شدن موهای نازک یا لکه های طاس روی پوست سر، ابروها، مژه ها یا نواحی از بدن که قبلاً مو داشتند. به طور متوسط، همه افراد به طور طبیعی روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار از ۱۰۰۰۰۰ تار موی سر خود را از دست می دهند. ریزش غیر طبیعی مو زمانی ایجاد می شود که موها با سرعتی بالا می ریزند، یا زمانی که با گذشت زمان، موها به همان سرعتی که می ریزند جایگزین نمی شوند.

ریزش مو می تواند برای مردان، زنان، نوزادان و کودکان در همه اقشار اجتماعی و مناطق جغرافیایی اتفاق بیفتد. ریزش موی ژنتیکی (آلوپسی آندروژنتیک) شایع ترین نوع ریزش مو است. ریزش مو می تواند به تدریج در طی هفته ها یا ماه ها ایجاد شود، یا می تواند به طور ناگهانی رخ دهد.

ریزش مو همچنین می تواند نشانه ای از یک بیماری، اختلال یا شرایط زمینه ای مانند کم خونی، بیماری تیروئید یا لوپوس باشد. سایر علل زمینه ‌ای ریزش مو ممکن است خوش‌ خیم ‌تر باشند، مانند استفاده از شامپوهای نامناسب یا رنگ مو یا سوء تغذیه‌ که به راحتی قابل اصلاح است. در ادامه با تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو بیش تر آشنا خواهید شد.

علائم کم کاری تیروئید چیست؟

تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو و روش های جلوگیری از آن
تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو و روش های جلوگیری از آن

کمبود هورمون می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم شود که در برخی افراد خفیف و در برخی دیگر شدید است. برخی از شایع ترین علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • خستگی: احساس خستگی مداوم، حتی بعد از خواب کافی، یکی از شایع ترین علائم کم کاری تیروئید است.
 • حساسیت به سرما: افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اغلب احساس سرما می کنند، حتی زمانی که دمای محیط گرم است.
 • افزایش وزن: افزایش وزن بدون دلیل مشخص می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • خشکی پوست: پوست خشک، خارش دار و پوسته پوسته شدن از علائم شایع کم کاری تیروئید است.
 • ریزش مو: تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو قابل مشاهده است. ریزش موی پراکنده در کل پوست سر می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • یبوست: کم کاری تیروئید می تواند باعث یبوست و مشکلات گوارشی دیگر شود.
 • ضعف عضلانی: ضعف عضلانی و درد عضلانی می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • افسردگی و تغییرات خلقی: افسردگی، اضطراب و تحریک پذیری می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • نامنظم شدن قاعدگی: نامنظم شدن قاعدگی و خونریزی شدید قاعدگی می تواند از علائم کم کاری تیروئید در زنان باشد.
 • اختلال در تمرکز: مشکل در تمرکز، فراموشی و کندی تفکر می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • خشکی چشم: خشکی چشم و تحریک چشم می تواند از علائم کم کاری تیروئید باشد.
 • بزرگ شدن تیروئید (گواتر): در برخی موارد، غده تیروئید ممکن است بزرگ شده و گواتر ایجاد شود.

مهم است که به خاطر داشته باشید که همه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید همه این علائم را تجربه نمی کنند. تشخیص زودهنگام و درمان کم کاری تیروئید می تواند به جلوگیری از عوارض این بیماری و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا کمک کند.

چه چیزی باعث بروز بیماری کم کاری تیروئید می شود؟

کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون های تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) را تولید نکند. دلایل مختلفی می توانند منجر به کم کاری تیروئید شوند که در ادامه به برخی از شایع ترین علل آن ها می پردازیم:

 • بیماری هاشیموتو: این بیماری شایع ترین علت کم کاری تیروئید است. هاشیموتو یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله کرده و آن را از بین می برد.
 • تیروئیدیت پس از زایمان: این بیماری تیروئیدیت  است که پس از زایمان رخ می دهد.  تیروئیدیت پس از زایمان می تواند موقت یا دائمی باشد.
 • گواتر: گواتر  بزرگ شدن غیرطبیعی غده تیروئید است. گواتر می تواند به کم کاری تیروئید منجر شود، به خصوص اگر شدید باشد.
 • کمبود ید: ید یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید است.  کمبود ید در رژیم غذایی می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود، به خصوص در مناطقی که ید در خاک و آب کم است.
 • درمان با ید رادیواکتیو یا جراحی تیروئید:  این درمان ها می توانند برای درمان پرکاری تیروئید استفاده شوند،  اما گاهی اوقات می توانند منجر به کم کاری تیروئید نیز شوند.
 • داروها: برخی از داروها، مانند لیتیوم که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود، می توانند در عملکرد غده تیروئید اختلال ایجاد کرده و منجر به کم کاری تیروئید شوند.
 • سابقه خانوادگی:  اگر سابقه خانوادگی کم کاری تیروئید دارید،  در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستید.
 • افزایش سن: کم کاری تیروئید در افراد بالای ۶۰ سال شایع تر است.
 • جنسیت: زنان بیشتر از مردان به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که این فقط لیست مختصری از علل کم کاری تیروئید است. اگر نگران ابتلا به این بیماری هستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می تواند با بررسی علائم و انجام آزمایشات، علت کم کاری تیروئید را  تشخیص دهد و درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

آیا کم کاری تیروئید باعث ریزش مو میشود؟

آیا کم کاری تیروئید باعث ریزش مو میشود؟

غده تیروئید نقش مهمی در تنظیم متابولیسم بدن، از جمله رشد و ترمیم سلول ها دارد. این غده همچنین هورمون هایی را تولید می کند که برای سلامت پوست و مو ضروری هستند. کم کاری تیروئید می تواند منجر به اختلال در عملکرد غده تیروئید شود و سطوح هورمون های تیروئید را در بدن کاهش دهد. رابطه کم کاری تیروئید و ریزش مو می تواند عواقب مختلفی به دنبال داشته باشد.

هورمون های تیروئید برای رشد و عملکرد طبیعی فولیکول های مو ضروری هستند. این هورمون ها به سلول های مو کمک می کنند تا:

 • مواد مغذی را از خون دریافت کنند.
 • رشد کنند.
 • قوی بمانند.
 • طول عمر طبیعی داشته باشند.

هنگامی که سطح هورمون های تیروئید پایین باشد، فولیکول های مو وارد مرحله ی استراحت (مرحله ی تلوژن) می شوند و موها می ریزند.تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو، معمولا پراکنده و در کل پوست سر رخ می دهد. همچنین ممکن است موها خشک تر و شکننده تر شوند.

پزشکان چگونه کم کاری تیروئید را تشخیص می دهند؟

تشخیص کم کاری تیروئید با معاینه فیزیکی و آزمایش خون انجام می شود.

در معاینه فیزیکی، پزشک غده تیروئید را از نظر وجود گواتر (بزرگ شدن غده) بررسی می کند.  پزشک همچنین ممکن است به دنبال علائم دیگری از کم کاری تیروئید مانند خشکی پوست،  ریزش مو و  افزایش وزن باشد.

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون های تیروئید در خون انجام می شود. دو آزمایش خون شایع برای تشخیص کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • آزمایش TSH (هورمون محرک تیروئید): TSH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و غده تیروئید را برای تولید هورمون های T4 و T3 تحریک می کند. در کم کاری تیروئید، سطح TSH بالا و سطح T4 و T3 پایین است.
 • آزمایش T4: T4 هورمون اصلی تیروئید است که در خون گردش می کند. سطح T4 در کم کاری تیروئید پایین است.

در برخی موارد،  پزشک ممکن است آزمایشات خونی دیگری را نیز برای بررسی علت کم کاری تیروئید تجویز کند. علاوه بر آزمایش خون،  پزشک ممکن است آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا اسکن تیروئید را نیز برای بررسی غده تیروئید تجویز کند.

درمان ریزش مو ناشی از کم کاری تیروئید

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، تاثیر کم کاری تیروئید بر ریزش مو قابل مشاهده است.  خبر خوب این است که ریزش مو ناشی از کم کاری تیروئید قابل درمان است. اولین و مهم ترین قدم برای درمان ریزش مو در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، درمان مناسب این بیماری است.  درمان کم کاری تیروئید معمولاً با هورمون درمانی جایگزین، مانند قرص لووتیروکسین انجام می شود.

با جایگزینی هورمون های تیروئید و رساندن سطح آنها به حد طبیعی، می توان ریزش مو را متوقف کرد و رشد مجدد مو را تحریک کرد. در کنار درمان کم کاری تیروئید، اقدامات دیگری نیز می توان برای جلوگیری از ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو انجام داد:

 • رژیم غذایی سالم: داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی باشد، می تواند به سلامت کلی موها و جلوگیری از ریزش مو کمک کند. غذاهای غنی از ویتامین های گروه B، آهن، روی و بیوتین برای سلامت موها مفید هستند.
 • کاهش استرس: استرس می تواند عاملی برای ریزش مو باشد. یافتن راه هایی برای کاهش استرس، مانند مدیتیشن یا یوگا، می تواند به سلامت موها و جلوگیری از ریزش مو کمک کند.
 • مراقبت از مو: از استفاده از شامپوها و محصولات موی خشن که می توانند موها را ضعیف و شکننده کنند، خودداری کنید. از شانه زدن ملایم موها، به خصوص زمانی که خیس هستند، خودداری کنید.
 • محصولات موضعی: برخی از محصولات موضعی، مانند مینوکسیدیل و فیناستراید، می توانند برای رشد مجدد مو موثر باشند. با این حال، استفاده از این محصولات باید زیر نظر پزشک انجام شود.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی با سطح کم می تواند به رشد مجدد مو کمک کند. این روش درمانی بی خطر و غیرتهاجمی است.

مهم است که به خاطر داشته باشید که درمان ریزش مو ناشی از کم کاری تیروئید ممکن است زمان ببرد.  با صبر و حوصله و پیروی از درمان،  می توانید شاهد رشد مجدد موهای خود باشید.

چگونه از ریزش مو بر اثر کم کاری تیروئید جلوگیری کنیم؟

چگونه از ریزش مو بر اثر کم کاری تیروئید جلوگیری کنیم؟

انواع  ریزش مو را بشناسید

ریزش کلی مو با عملکرد ضعیف غده تیروئید تجربه می شود. همچنین طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه ( آلوپسی آندروژنتیک ) نیز می تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی و ژنتیک باشد.

با یک متخصص مشورت کنید

مشورت با یک پزشک، می تواند حمایت موثری برای مشکلات ریزش مو باشد. پزشک می تواند روی مسائل مربوط به ریزش مو تمرکز کند و مشکلات ریزش مو را با درمان های منظم بیماری کم کاری تیروئید درمان کنند.

درمان ریزش مو با روش پلاسمای غنی از پلاکت

مشکلات غده تیروئید جریان کلی خون را کاهش می دهد و باعث کاهش انتقال خون به فولیکول های مو می شود که این امر باعث ریزش مو می شود. درمان PRP یک درمان پیشرفته برای ریزش مو است که در آن خون از بدن خود بیمار استخراج شده و در سانتریفیوژ قرار می گیرد.

این یک درمان تایید شده توسط سازمان FDA، برای جداسازی پلاکت های فعال شده از پلاسما است. سپس این پلاکت ها به قسمت های که رشد مو کم شده در پوست سر تزریق می شود. این کار فاکتورهای رشد را به فولیکول های مو اضافه می کند و آنها را برای ترمیم و رشد مجدد مو تحریک می کند. نتایج نشان دهنده کاهش میزان ریزش مو و نازک شدن موها است. این روش همچنین می تواند، باعث ضخیم تر شدن و زیبایی بیشتر موهای شما می شود.

ایا بعد از درمان تیروئید ریزش مو قطع میشود؟

در بیشتر موارد، بله.  درمان کم کاری تیروئید با هورمون درمانی جایگزین، مانند قرص لووتیروکسین، می تواند به قطع ریزش مو و تحریک رشد مجدد مو کمک کند. معمولاً چند ماه طول می کشد تا بعد از شروع درمان، ریزش مو متوقف شود و رشد مجدد مو آغاز شود. ریزش مو تیروئید برگشت پذیر است. اما رویش مجدد مو در کم کاری تیروئید در برخی موارد، ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد. عوامل متعددی می توانند بر سرعت رشد مجدد مو بعد از درمان کم کاری تیروئید تأثیر بگذارند،  از جمله:

 • شدت کم کاری تیروئید: هرچه کم کاری تیروئید شدیدتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ریزش مو متوقف شود و رشد مجدد مو آغاز شود.
 • مدت زمان ابتلا به کم کاری تیروئید: هرچه مدت زمان بیشتری به کم کاری تیروئید مبتلا باشید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ریزش مو متوقف شود و رشد مجدد مو آغاز شود.
 • سن: رشد مو با افزایش سن کندتر می شود، بنابراین ممکن است افراد مسن تر بعد از درمان کم کاری تیروئید، رشد مجدد مو را با سرعت کمتری تجربه کنند.
 • سلامت کلی: سلامت کلی شما نیز می تواند بر سرعت رشد مجدد مو تأثیر بگذارد. داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و خواب کافی می تواند به رشد سریعتر مو کمک کند.