علائم ، علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کیسه صفرا

علائم ، علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کیسه صفرا

علائم ، علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کیسه صفرا

نوشته admin

سرطان کیسه صفرا (Gallbladder Cancer) سرطانی است که از کیسه صفرا شروع می شود که عضوی کوچک و به شکل گلابی در سمت راست شکم ، درست در زیر کبد شماست. سرطان کیسه صفرا غیر معمول است ولی وقتی در اولین مراحل کشف شود، شانس درمان بسیار خوبی دارد اما بیشتر سرطان های کیسه صفرا در اواخر مرحله ، زمانی که پیش آگهی اغلب بسیار ضعیف است ، کشف می شوند. در ادامه مقاله در سایت فروش کلاه گیس اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه می شود.

تشخیص این سرطان دشوار است زیرا اغلب علائم و نشانه های خاصی ایجاد نمی کند. همچنین ، طبیعت نسبتاً پنهان کیسه صفرا رشد سرطان را بدون شناسایی آسان می کند. کیسه صفرا  مایعات گوارشی تولید شده توسط کبد شما را ذخیره می کند.

صفرا هنگام عبور از روده کوچک به هضم چربی ها کمک می کند. صفرا توسط کبد ساخته می شود و به مجاری منتقل می شود که آن را به روده کوچک منتقل می کند یا در کیسه صفرا ذخیره می شود و بعدا آزاد می شود.

هنگامی که غذا (به ویژه غذای چرب) هضم می شود ، کیسه صفرا فشرده می شود و صفرا را از طریق یک لوله کوچک به نام مجرای سیستیک ترشح می کند. مجرای سیستیک با مجاری کبدی به هم متصل می شود و مجرای صفراوی مشترک را تشکیل می دهد. مجرای صفراوی مشترک با مجرای اصلی از لوزالمعده (مجرای پانکراس) به قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) در آمپول واتر تخلیه می شود.

علائم سرطان کیسه صفرا

علائم و نشانه های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد شکم ، به ویژه در قسمت فوقانی سمت راست شکم
  • نفخ شکم
  • تب
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • حالت تهوع
  • زردی پوست و سفیدی چشم (زردی)

 

علل سرطان کیسه صفرا

پزشکان می دانند که این بیماری وقتی بروز می کند  که در سلول های سالم کیسه صفرا تغییراتی (جهش) در DNA ایجاد شود. این جهش ها باعث می شود که سلول ها در شرایطی که سلول های دیگر به طور عادی از بین می روند ، از کنترل خارج شوند و به زندگی ادامه دهند. سلولهای جمع شده توموری را تشکیل می دهند که می تواند فراتر از کیسه صفرا رشد کرده و به سایر مناطق بدن گسترش یابد. بیشتر بدخیمی های صفرا  از سلولهای غده ای شروع می شود که سطح داخلی کیسه صفرا را پوشانده اند.

علائم ، علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کیسه صفرا

علائم ، علل و ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان کیسه صفرا

 

انواع مختلف و ریسک فاکتورهای سرطان کیسه صفرا

بدخیمی های کیسه صفرا نادر هستند و تقریباً همه آنها آدنوکارسینوم هستند. آدنوکارسینوما سرطانی است که در سلولهای غده مانند شروع می شود و بسیاری از سطوح بدن از جمله قسمت داخلی دستگاه گوارش را پوشانده است.

آدنوکارسینومای پاپیلاری یا فقط سرطان پاپیلاری نوع نادری از آدنوکارسینومای کیسه صفرا است که شرایط ویژه ای دارد. سلول های موجود در این نوع سرطان ها در ساختارهای انگشت مانند مرتب شده اند. به طور کلی ، سرطان های پاپیلاری کمتر به کبد یا غدد لنفاوی مجاور گسترش می یابد. آنها تمایل دارند که پیش آگهی (چشم انداز) بهتری نسبت به سایر انواع آدنوکارسینومهای کیسه صفرا داشته باشند.

انواع دیگر سرطان که می تواند در کیسه صفرا ایجاد شود کارسینومای آدنواسکواموز ، کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوسارکوم هستند که بسیار نادرند.

عواملی که می توانند خطر این بیماری را افزایش دهند عبارتند از:

  • جنسیت. این  سرطان بیشتر در خانم ها دیده می شود.
  • سن شما. خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می یابد.
  • تاریخچه سنگ کیسه صفرا. این سرطان بیشتر در افرادی دیده می شود که در گذشته سنگ صفرا داشته اند. هنوز هم البته سرطان در این افراد بسیار نادر است.
  • سایر بیماریها و شرایط کیسه صفرا. سایر بیماری های کیسه صفرا که می تواند خطر سرطان را افزایش دهد ، شامل پولیپ های کیسه صفرا و عفونت مزمن کیسه صفرا است.

روش های تشخیص سرطان کیسه صفرا

تشخیص زودرس به طور کلی امکان پذیر نیست. برای تشخیص می توان از سونوگرافی شکم ، سی تی اسکن ، سونوگرافی آندوسکوپی ، MRI و کلانژی پانکراتوگرافی MR (MRCP) استفاده کرد. تعداد زیادی از سرطان های کیسه صفرا به طور اتفاقی در بیمارانی یافت می شود که از نظر تشکیل سنگ صفرا ارزیابی می شوند . نمونه برداری تنها روش مشخص برای تشخیص بدخیمی یا عدم رشد تومور است.

در صورت تشخیص زودرس و  مرحله ای که هنوز گسترش نیافته است ، می توان آن را با جراحی معالجه کرد. این جراحی کوله سیستکتومی رادیکال نامیده می شود که شامل برداشتن کیسه صفرا همراه با برداشت کافی از بستر کبدی آن در بافت سالم است.

گره های لنفاوی مجاور نیز برداشته می شوند. گاهی اوقات برداشتن قسمت زیادی از کبد به نام هپاتکتومی برای برداشتن کامل تومور لازم است. مجرای صفراوی نیز در صورت درگیری باید برداشته شود. با این حال ، با پیش آگهی بسیار ضعیف بیشتر بیماران در طی یک سال بعد از عمل جراحی خواهند مرد. اگر جراحی امکان پذیر نباشد ، استنت گذاری آندوسکوپیک یا تخلیه صفراوی از راه کبدی از راه پوست (PTBD) می تواند زردی را کاهش دهد و یک استنت در معده ممکن است استفراغ را تسکین دهد.

شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز ممکن است همراه با جراحی استفاده شود. اگر  بدخیمی بعد از کوله سیستکتومی برای بیماری سنگ (سرطان اتفاقی) تشخیص داده شود ، در بیشتر موارد عمل مجدد برای برداشتن بخشی از کبد و غدد لنفاوی مورد نیاز است. وقتی این کار در اسرع وقت انجام شود ، بیماران بیشترین شانس زنده ماندن و حتی بهبودی طولانی مدت را دارند.