google-site-verification=DPFFICBXt80Brvuh9LRfFKVh3tx9s6Tttg54lyCpk8Y

نقش تغذیه در سرطان روده

نقش تغذیه در سرطان روده

نقش تغذیه در سرطان روده

نوشته admin

نقش تغذیه در سرطان روده موضوع مورد بحث ما در این مقاله از کلاه گیس است. سرطان روده یکی از شایع ترین سرطان ها در بین افراد است. این سرطان اگر در مراحل اولیه شناخته شود به راحتی می تواند درمان شود. اما باید بگوییم که تشخیص نشانه های این بیماری بسیار سخت است. اگر فرد بیمار تحت درمان قرار نگیرد، سرطان روده پیشرفت کرده و حتی می تواند باعث مرگ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیش تر با نقش تغذیه در سرطان روده آشنا شوید.

تأثیر تغذیه مناسب بر سرطان روده

تأثیر تغذیه مناسب بر سرطان روده

خانواده وظیفه مهمی را در عادت غذایی و تغذیه هر فرد دارد و نقش پر رنگی در فرهنگ تغذیه ای ما ایفا می نماید. بیماری هایی نظیر دیابت و سرطان و مشکلات قلبی و عروقی ریشه در خوراک و مواد غذایی مصرفی روزانه ما دارند و نتیجه تغذیه نا مناسب ما هستند.

تغییر الگوی تغذیه ای و استفاده بیشتر از میوه جات و سبزیجات موجب کاهش ابتلا به بیماری های تغذیه ای همچون سرطان می گردد.

چه غذاهایی باعث سرطان روده میشود؟

سرطان روده بیماری مرموزی هست محققین بیان می کنند این بیماری مهلک با تغییرات کوچک در سبک تغذیه ای تا حد زیادی قابل پیشگیری است. مصرف گوشت قرمز زیاد خطر ابتلا به سرطان روده را تا بیش از سه برابر افزایش می دهد.

مصرف فراورده های دریایی جایگزین گوشت قرمز شود. چربی فراورده های دریایی بسیار مفید می باشد.

استفاده از چربی های حیوانی و اشباع شده که ایرانیان به طور سنتی تمایل مصرف زیادی به آن دارند بهتر است قطع گردد.

همچنین روغن های مایع همچون روغن زیتون و روغن آفتابگردان و روغن کلزا استفاده شود. مصرف ترشی جات و مصرف غذاهای مانده و کپک زده خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد. مصرف شکر سفید که به عنوان سم سفید شناخته میشود در ابتلا به سرطان روده نقش دارد .

👈بیش تر بدانید: روش های مختلف تشخیص سرطان روده بزرگ و راه های پیشگیری از آن

انواع مواد غذایی و میوه ضد سرطان روده

تحقیقات در کشور نیوزلند نشان داد است که مصرف روزانه و مداوم شیر کم چرب خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

در تحقیقات جدید دریافته اند کودکانی که روزانه شیر مصرف می کنند در بزرگسالی ۴۰% کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار می گیرند. مشخص شده است حتی استفاده نیم لیوان شیر در روز تاثیر قابل ملاحظه ای در پیشگیری از این سرطان دارد.

محققین اعتقاد دارند کلسیم در این موضوع نقش دارد. کلسیم قادر به نابودی سلول های سرطانی است و سیستم ایمنی بدن را در مقابل سرطان تحریک می کند. می توان نتیجه گرفت که شیر قاتل سرطان روده بزرگ است.البته این امر مستلزم مصرف مداوم شیر می باشد.

بطور مثال اگر فرد روزانه مدتی را آفتاب بگیرد هم سیستم استخوانی تقویت می شود و هم خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش محسوسی می یابد.

باید و نبایدهای رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

نقش تغذیه در سرطان روده همان طور که گفتیم بسیار پررنگ است. برای مثال مصرف میوه و سبزیجات موجب کاهش ابتلا به سرطان روده می شود. زیرا مواد فیبری تسریع کننده حرکت غذا در سیستم گوارش هستند و سرعت تخلیه روده را افزایش می دهند . این موجب کاهش تماس مواد سرطانزا با دیواره های روده می گردد.

بهتر است از سبزی خوردن و یا سالاد در هر وعده غذایی استفاده شود. به طور کلی سبزی و میوه ها تاثیر بسزایی در سلامت بدن دارند. سیر و پیاز و گوجه فرنگی و سبزیجات رنگی مثل کلم قرمز به دلیل آنتی اکسیدان زیاد خواص ضدسرطانی زیادی دارند. بهتر است از نان سبوس دار به جای نان سفید استفاده شود. استفاده از نان سنگک بسیار توصیه می گردد.

👈بیش تر بدانید: روش های شیمی درمانی سرطان روده بزرگ

نقش فیبر و پکتین در سرطان روده

خوردن یک سیب با پوست با داشتن فیبر زیاد و پکتین خطر ابتلا به سرطان روده را بسیار کاهش می دهد. پکتین به وسیله باکتری های روده تخمیر شده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کند. این اسیدها از رشد باکتری های مضر در روده جلوگیری می کنند.

آب پز کردن و پختن مواد غذایی خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهد مصرف فراورده های دودی سبب افزایش ابتلا به این سرطان را دارد.

در طول درمان و بعد از درمان سرطان روده چه غذاهایی بخوریم؟ 

نقش تغذیه در سرطان روده حتی پس از درمان سرطان نیز پررنگ است. شما در طول درمان و پس از درمان سرطان روده باید به تغذیه خود بسیار دقت کنید. برخی از نکاتی که به شما در ان زمینه کمک می کند عبارت است از:

  • به وعده های غذایی که شامل انواع میوه ها و سبزیجات مختلف برای تقویت ایمنی بدن می شود، به اصطلاح وعده های رنگین کمانی می گویند. از این وعده های غذایی بیش تر استفاده کنید.
  • خوردن وعده های غذایی کوچک اما پرتکرار می تواند تاثیر داشته باشد.
  • مصرف آب کافی و دوری از مشروبات الکلی و کافئین توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شود. این مواد ممکن است با داروهای تجویزی شما تداخل داشته باشد.
  • از طرفی مصرف غلات کامل می تواند نتیجه درمان را اثربخش تر کند.