همه چیز درباره گره خوردن موهای کلاه گیس

همه چیز درباره گره خوردن موهای کلاه گیس

نوشته admin

در این مقاله به طور کامل با دلیل پیچ و گره خوردن موهای کلاه گیس آشنا خواهید شد و با چند نکته ساده به شما کمک میکنیم که جلوی اینکار را بگیرید.

علت گره خوردن موهای کلاه گیس چیست؟

 1. خشکی

یکی از دلایلی که موهای طبیعی خودمان کمتر گره میخورند و یا دچار پیچ خوردگی میشوند تغذیه از پوست سر و چرب بودن ساختار آن ها است. زمانی که حمایت پوست از مو کاسته شود و یا چربی که باعث طراوت مو میشود کاهش پیدا کند موی طبیعی هم دچار شکستگی و گره خوردن میشود. در خصوص کلاه گیس نیز دقیقا این موضوع صادق است و از آنجایی که زنده نیست و تغذیه نمیشود احتمال خشک شدن و گره خوردن موهای کلاه گیس بالا است.

 1. مواد اولیه، نحوه ساخت و نوع کلاه گیس

در کلاه گیس مصنوعی ، الیاف و رشته های مو از موادی مانند پلیمر، آکریلیک و پلاستیک ساخته می شوند که می توانند مستعد گره خوردن شوند. همچنین ممکن است به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ مو کلاه گیس، در برخی از انواع بی کیفیت آن شاهد پیچ خوردن موها باشیم.

 1. عرق کردن و مالش موها به هم

یکی دیگر از شکایات متداول و همیشگی دارندگان کلاه گیس، پیچ خوردگی موها در ناحیه گردن است. به دلیل تعریق، ممکن است متوجه گره ها و پیچ خوردگی های بیشتری در این ناحیه شوید. اما شما میتوانید با رعایت کردن برخی اصول از اینکار جلوگیری کنید.

 1. صدمه فیزیکی

اگر در مراقبت از کلاه گیس دقت نکنید رشته موهای آن به راحتی دچار آسیب میشود. علاوه بر این، گرمای بیش از حد نیز میتواند قاتل کلاه شما باشد. زمانی که فیبرها و رشته موها آسیب ببیند ما بیشتر از پیش شاهد گره خرودن موهای کلاه گیس هستیم.

 1. میزان ماندگاری

حتی با مراقبت کامل و بی عیب و نقص از آن ها، هیچ کلاه گیسی نمیتواند برای همیشه دوام بیاورد و برایتان کار کند. مانند لباس ها، الیاف کلاه گیس شما نیز کم کم فرسوده شده و دگیر برازنده استفاده نیستند و یا اصلا دیگر نمیشود از آن ها استفاده کرد. زمانی که کلاه گیس طبیعی یا مصنوعی عمرش به سر برسید کم کم کیفیت خود را از دست داده و مکررا شاهد گره خوردن موهای کلاه گیس خواهیم بود.

چگونه باید موهای به هم گره خورده کلاه گیس را باز کرد؟

در ادامه با برخی از بایدها و نبایدها برای جلوگیری از گره خوردن موی کلاه گیس آشنا خواهید شد. ابتدا بایدها را ببینید و بعد نباید ها را.

کارهایی که باید برای باز کردن موهای کلاه گیس و پیچ خوردگی آن ها انجام داد

 1. محصولات مراقبتی مناسب و با کیفیتی انتخاب کنید

شما برای خرید کلاه گیس طبیعی یا مصنوعی خودتان بلاخره هزینه کرده اید و باید برای ماندگاری آن هم کمی هزینه کنید تا بتوانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید. اولین نکته این است که تنها محصولات مخصوص کلاه گیس بخرید. دومین نکته این است که بسته به نوع کلاهتان (طبیعی یا مصنوعی) خرید کنید. یعنی محصولات مناسب برای کلاه گیس مصنوعی متفاوت از طبیعی است و حتما ببینید کلاه گیس خودتان چه جنسی دارد آنگاه اقدام به خرید محصولات مراقبتی مثل شامپو، نرم کننده و یا برس مو کنید.

 1. قبل از شستشوی کلاه گیس آن را شانه کنید

متاسفانه بیشتر خانم ها و حتی برخی از آقایان نحوه شستن اصولی کلاه گیس را نمیدانند. شما باید قبل از اینکه حتی یک قطره آب به  کلاه برخورد کند آن را مرتب و منظم شانه کرده باشد و تمام موها صاف باشند. حتی اگر با بهترین محصولات و شامپوها کلاه را بشویید مادامی که قبل از شستن آن را شانه نکرده باشید حتما شاهد گره خوردن موهای کلاه گیس خواهید بود.

 1. به طور مرتب کلاه گیس خود را بشویید

مهمترین کلید جلوگیری از گره خوردن موهای گلاه گیس مراقبت و نگهداری درست از آن است. یکی از اصول مراقبتی هم شستن به موقع است. اگر شما به طور مرتب اقدام به شستشوی کلاه خود کنید به جرات میتوان  گفت که شاید اصلا مجبور نباشید که گره مو های خود را باز کنید زیرا اصلا به هم پیچ و تاب نمیخورند.

 1. یک پایه یا استند کلاه گیس تهیه کنید

اغلب کسانی که با گره خوردن موهای کلاه گیس مواجه میشوند محل مناسبی برای نگهداری کلاه گیسشان ندارند. اگر برای مدت زمانی که از آن استفاده نکنید یک استند داشته باشید که کلاه را روی آن قرار دهید تا حد زیادی مانع از پیچ خوردگی و یا گره خوردن موی کلاه گیس خواهید شد.

 1. از اسپری نرم کننده مخصوص کلاه گیس استفاده کنید

اصولا توصیه میشود که هنگام خرید کلاه گیس همراه با آن نیز برخی محصولات مراقبت و نگهداری از کلاه گیس را تهیه کنید. یکی از این محصولات اسپری نرم کننده است که استفاده درست از آن باعث جلوگیری از پیچ خوردن یا گره خوردن موی کلاه گیس میشود.

برای جلوگیری از گره خوردن موهای کلاه گیس چکار کنیم؟

باورتان بشود یا نه، بیشتر اوقات این خود ما هستیم که با مراقبت و نگهداری و یا حتی استفاده اشتباه و نادرست از کلاه گیس موجب گره خوردگی موهای آن میشویم. برای مثال برخی کارهایی که میتواند باعث پیچ و تاب و گره خوردن موهای کلاه گیس شوند در ادامه توضیح داده شده اند. لطفا اگر کلاه گیس دارید از انجام کارهای زیر اجتناب کنید.

 1. به موها و رشته های کلاه گیس فشار وارد نکنید

لطفا برای باز کردن گره خوردگی مو به موها فشار وارد نکنید زیرا اینکار نه تنها گره و موها را از هم باز نمیکند بلکه باعث پاره شدن تارها، کاهش کیفیتشان و درنتیجه آسیب دیدن کلی کلاه گیس میشود. اگر درباره باز کردن گره ها هیچ ایده ای  ندارید کلاه دست به چیزی نزنید.

 1. با کلاه گیس نخوابید

قبل از اینکه بخواهیم درباره خوابیدن با کلاه گیس صحبت کنیم خوابیدن با موی طبیعی خودتان را متصور شوید. فکر کنید که موهای بسیار بلندی دارید و شب قبل از خواب آن ها را باز کرده اید. زمانی که صبح از خواب بیدار میشوید میبینید که موها ژولیده، به هم گره خورده و بدترکیب شده اند. حداقل ۱۰ دقیقه زمان لازم است تا آن ها را از هم جدا کرده و یا مرتب کنیم. حالا همین موضوع را برای کلاه گیس تصور کنید. برای جلویگری از این موضوع لطفا قبل از خواب کلاه گیس را از سرتان برداشته و در جایی قرار دهید تا شاهد گره خوردن موهای کلاه گیس نباشید.

 1. وقتی که کلاه گیس خیس است آن را شانه نکنید

موهای سر خودتان با موهای کلاه گیس طبیعی یا مصنوعی کمی متفاوت هستند. یادتان باشد که موهای شما ریشه دارند و در حال تغذیه از پوست سرتان هستند. اما حتی کلاه گیس طبیعی اینگونه نیست. بنابراین فکر نکنید چون میشود موهای خیس خودمان را شانه بزنیم این اجازه را داریم که کلاه گیس خیس را هم شانه بزنیم. زمانی که کلاه گیس خیس است اگر آن را شانه کنیم رشته موهایش کش می آیند و علاوه بر اینکه فر و وز میشوند احتمال گره خوردن مو نیز بیشتر میشود.

 1. از محصولات مراقبت از مو که مخصوص کلاه گیس ساخته نشده اند استفاده نکنید!

برخی از افراد فکر میکنند که موهای کلاه گیس تفاوتی با موهای خودشان ندارد برای همین از محصولات معمولی مثل شامپوهای معمولی برای شستن کلاه گیس طبیعی یا مصنوعی خودشان استفاده میکنند. اما همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، تفاوت بین موهای شما با موهای مصنوعی بسیار زیاد است و بنابراین شما نمیتوانید با محصولاتی که  برای موهای طبیعی خودتان استفاده میکنید برای کلاه گیس هم استفاده کنید.